Syrský prezident Bašár Asad se v neděli po měsíční odmlce znovu objevil na veřejnosti. Státní televize přinesla záběry, jak se Asad spolu s dalšími vrcholnými představiteli režimu účastní modlitby u příležitosti konce ramadánu.

V Sýrii mezitím pokračovaly násilnosti, podle agentury AFP dnes zahynulo v bojích mezi provládními a opozičními ozbrojenci nejméně 56 lidí.

Asad se na veřejnosti neukazoval od 18. července, kdy při atentátu přišli o život jeho čtyři blízcí spolupracovníci. V neděli se však zúčastnil modliteb v mešitě v Damašku.

Při kázání, jež modlitby provázelo, mimo jiné zaznělo, že Sýrie se stala obětí terorismu a spiknutí zosnovaného Spojenými státy, Izraelem, západními zeměmi a arabskými státy.

V Sýrii mezitím pokračovaly střety mezi stoupenci Asadova režimu a jeho odpůrci. Zvlášť tvrdé boje se dnes podle opozice vedly ve strategickém městě Halab na severu země. Bojovalo se v okolí Damašku i v jedné jeho čtvrti, také v oblastech Azáz, Dará a Idlíb. Mezi šedesátkou mrtvých je prý nejméně 22 civilistů.

Už v sobotu přitom podle syrské opozice v bojích zemřelo na 190 lidí. Dvaašedesát z nich údajně přišlo o život v Damašku a v jeho okolí, když oblast bombardovaly vládní síly. Informaci o počtu obětí však není možné nezávisle ověřit.

Opozice v neděli uspořádala pouliční protivládní demonstrace v Damašku a ve městech Hamá a Idlíb.

Velitel jednotek OSN, které v zemi měly dohlížet na dodržování míru, v neděli kritizoval obě strany konfliktu, že neplní své povinnosti chránit civilisty. "Tuto povinnost vůbec nerespektují," řekl Babacar Gaye, jehož síly v neděli ze Sýrie odejdou.

Jednotky měly původně dohlížet na naplňování mírového plánu, který připravil bývalý zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan, po krachu plánu ale mezinárodní vojáci jen bezmocně sledovali, jak v zemi eskaluje násilí.

Operace cizích tajných služeb v Sýrii

V neděli se také objevily v médiích informace, že do syrského konfliktu zasahují západní rozvědky. Britský list The Sunday Times napsal, že britští agenti sledují dění v Sýrii z Kypru. Z britských vojenských základen na ostrově se prý informace dostávají přes Turecko k povstalecké Svobodné syrské armádě.

Dosud nejhodnotnější informace se týkala posunu jednotek věrných prezidentu Asadovi směrem k syrskému obchodnímu městu Halabu, které povstalci zčásti ovládají a o které v současnosti bojují s Asadovými věrnými.

Německý list Bild am Sontag poté uvedl, že u syrského pobřeží jsou nasazeni i agenti německé rozvědky, kteří sledují pohyby jednotek věrných Asadovi. Němci pak tyto informace předávají Američanům, přes které se zprávy dostávají k syrským povstalcům.

Související