Británie neumožní zakladateli serveru Wikileaks Julianu Assangeovi odejít do Ekvádoru, který mu schválil jeho žádost o udělení politického azylu. Prohlásil to mluvčí premiéra Davida Camerona, uvádí stanice BBC.

"Doufáme, že se nám podaří najít diplomatické řešení, a děláme všechno pro to, abychom toho dosáhli," uvedl Cameronův mluvčí.

Zopakoval zároveň, že podle britských zákonů a mezinárodních úmluv má Londýn povinnost Assange vydat do Švédska. Tam jedenačtyřicetiletý muž čelí podezření ze sexuálních deliktů, vinu ale popírá.

Na jeho slova rychle zareagovali demonstranti v centru ekvádorské metropole Quito. Na setkání, ke kterému je prý vyzvala sama vláda, požadovali, aby Británie Assange nechala odjet do Ekvádoru.

Julian Assange se už devět týdnů skrývá na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně. Ekvádorský prezident Rafael Correa naznačil, že by Assange mohl se Švédskem spolupracovat, pokud mu zajistí, že odtamtud nebude vydán do třetí země.

Assange má obavy zejména z toho, že by ho Stockholm mohl vydat do Spojených států, kde by mu údajně hrozil i trest smrti v souvislosti se zveřejněním utajovaných amerických materiálů na serveru WikiLeaks.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová Assangeova tvrzení označila za "divoká". Mají podle ní jen odvrátit pozornost od obvinění, jimž zakladatel WikiLeaks čelí. Nulandová také kritizovala ekvádorské rozhodnutí o udělení azylu.

Zakladatel WikiLeaks má na ambasádě vlastní pokoj, malou místnost, která vypadá jako kancelář a musela být přestavěna na obyvatelnou. Z počátku prý spal na nafukovací matraci, ale nyní již má normální postel.

Agentura Reuters také uvedla, že Assange má v pokoji běžecký pás, aby měl dostatek pohybu, a lampu, která mu má kvůli nedostatku slunečních paprsků dodávat vitamin D.

Související