Předtím než byla v roce 1991 dokončena nová budova centrály CIA v Langley ve Virginii, se vedení agentury rozhodlo, že by před hlavním vchodem měla stát socha, která by kromě umělecké hodnoty také vypovídala o poslání organizace.

Výběrové řízení vyhrál návrh Jima Sanborna s názvem Kryptos - řecky "skrytý". Od té doby, co byla socha odhalena, přitahuje zájem odborníků na šifry po celém světě, podobně jako v minulosti Rossetská deska.

V posledních letech se objevil jen jeden muž, který dokázal Američanům i tajným službám, že žádné z jejich tajemství nemusí zůstat skryto. Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks, je nyní pronásledován několika státy - kvůli údajným sexuálním deliktům - a ukrývá se na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.