Do poloviny září budou popraveni všichni, kdo byli v Gambii odsouzeni k smrti. Oznámil to prezident západoafrické země Yahya Jammeh.

Prezident, jenž je plukovníkem v záloze, dodal, že takové zločiny, jako je loupení, pašování drog či jejich nelegální užívání, homosexualita, vražda, terorismus a další podvratné aktivity proti státu a jeho lidu nebudou tolerovány.

"Do poloviny příštího měsíce budou vykonány všechny rozsudky trestu smrti," řekl podle agentury AFP v projevu při příležitosti konce muslimského postního měsíce ramadánu.

"Neexistuje, aby moje vláda dovolila, aby 99 procent obyvatel drželi zločinci jako rukojmí," dodal Jammeh.

Přesný počet odsouzenců v celách smrti prezident neupřesnil. Podle údajů AFP bylo od července 2010 v Gambii odsouzeno k nejvyššímu trestu 47 lidí včetně bývalých nejvyšších představitelů gambijských bezpečnostních sil. Gambijské soudní zdroje ale uvedly, že počet odsouzenců je vyšší.

Jammeh převzal vládu v Gambii, zemi se zhruba 1,6 milionu obyvatel, při vojenském převratu v roce 1994. Vládne pevnou rukou, nepovoluje jakýkoli disent a často ho kritizují organizace na ochranu lidských práv.

Související