Ulicemi Moskvy a několika okolních měst začaly od středy procházet pravoslavné hlídky, jejichž členové mají chránit místní kostely před útoky agresivních bezvěrců.

K akci v minulých dnech vyzvalo vedení ruské pravoslavné církve v reakci na skandál kolem punkové skupiny Pussy Riot. Násilí prý pravoslavné patroly při hlídkování užívat nebudou.

"Pokud odhalíme osoby, které se k pravoslavným svatyním chovají neuctivě a urážejí víru či duchovní, vyhrazujeme si právo zasáhnout," řekl agentuře Interfax Ivan Otrakovskij, vůdce hnutí Svatá Rus, které hlídkování organizuje.

Dodal, že k fyzickým útokům na případné útočníky hnutí nevyzývá. V případě potřeby prý bude svůj postup koordinovat s policií.

Ruskému vysílání stanice BBC Otrakovskij řekl, že v Moskvě už působí nejméně sedm dobrovolnických hlídek. Vzniknout by podle jeho názoru měly ve všech ruských městech.

"Je to naše země, my jsme tu pány a my jsme za ni odpovědní. Tento velký stát vybudovali naši pravoslavní předkové. Nemůžeme nečinně sledovat, jak naší rodnou víru likviduje zbabělé mlčení lidí, kteří se od ní odvrátili," řekl Otrakovskij.

Ruské ministerstvo vnitra iniciativu Svaté Rusi podpořilo. Mluvčí moskevského patriarchátu Dmitrij Smirnov agentuře Interfax řekl, že vznik hlídek je reakcí na "duchovní terorismus", který si v ničem nezadá s terorismem skutečným.

Zájem o odškodné za morální újmu

Moskevské soudy ve středu obdržely další žádosti o kompenzaci morální újmy, kterou pětice rockerek z Pussy Riot věřícím údajně způsobila svým improvizovaným vystoupením.

První takovou žalobu podala obyvatelka Novosibirsku Irina Ruzankinová, která žádá náhradu ve výši 30 tisíc rublů (asi 18 800 korun). O stejné odškodnění ve středu požádali další dva věřící. Jejich žádosti soud v moskevské čtvrti Kuncevo posoudí při přelíčení 6. září.

Související