Vozítko Curiosity ve středu úspěšně dokončilo první testovací jízdu po povrchu Marsu. Americký Národní úřadu pro letectví a vesmír (NASA) to oznámil na Twitteru. Vozítko popojelo vpřed o tři metry, poté se otočilo o 90 stupňů a zacouvalo zpět.

Sonda za 2,5 miliardy dolarů (asi 51 miliard korun) vyslala na Zemi snímky z pojezdové zkoušky, které ukazují stopy kol v půdě.

Test byl další z řady zkoušek, jež mají prověřit správný chod systémů pojízdné laboratoře, která je schopná se každý den přesunout o desítky metrů. NASA již oznámila, že jeden ze dvou větrných senzorů byl poškozen při přistání. Zbývající měřicí zařízení ale funguje bezchybně.

Tunové vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím rozpadu plutonia přistálo počátkem srpna ve velkém kráteru poblíž rovníku Marsu. Jeho cílem je pátrat po organickém materiálu a chemikáliích považovaných za klíčové pro možnou existenci života.

Robot bude rozrušováním hornin připravovat analýzu uvolňovaných látek, aby vědci zjistili, jaké minerály obsahují.

Američané již oznámili, že v roce 2016 vyšlou na tuto planetu další robotickou sondu s názvem InSight. Jejím úkolem bude zjistit více o hlubinách Marsu a vývoji terestrických planet, tedy oběžnic podobných Zemi s pevným povrchem.

Oproti Curiosity se šesti koly se nebude nový robot po povrchu pohybovat. Přistání se plánuje na září 2016, sonda poté na povrchu začne svou dvouletou výzkumnou práci.