Spor mezi příslušníky dvou znepřátelených kmenů přerostl v libyjském městě Zlitánu v otevřený konflikt, který si vyžádal mrtvé a raněné. Z města ležícího asi 145 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu to oznámila agentura AP. Palba ustala až po zásahu jednotek pravidelné armády.

Obě strany konfliktu byly vyzbrojeny těžkými zbraněmi, které jim zůstaly v rukou po loňském povstání proti Muammaru Kaddáfímu. Podle agentury Reuters byly při bojích použity i protiletadlové kanony.

Původní informace o dvanácti mrtvých a desítkách raněných armádní velení po ukončení bojů upřesnilo s tím, že na místě přestřelky byli nalezeni tři mrtví a osm zraněných.

Napětí mezi libyjskými kmeny podle analytiků přetrvává z minulosti a je důsledkem starých sporů mezi stoupenci Kaddáfího režimu a jeho odpůrci. Konkrétní důvod bojů ale oznámen nebyl.

Násilí v Libyi neutichlo ani po Kaddáfího pádu. Minulou neděli v Tripolisu vybuchly nálože ve třech autech, nejprve u budovy ministerstva vnitra a poté poblíž někdejšího velitelství policejní akademie. Exploze připravily o život dva civilisty a další dva lidi zranily. Byly to první oběti ozbrojeného násilí od ukončení občanské války.

Související