Napětí kolem největší světové mediální rodiny ve čtvrtek znovu ožilo. Elizabeth Murdochová přednesla na adresu společnosti svého otce News Corporation ostrou kritiku, obvinila ji z jednání bez hodnot a zdůrazňovala lidskost nad profitem.

Murdochová vystoupila v rámci prestižní MacTaggartovy přednášky na Edinburském mezinárodním televizním festivalu, který se každoročně koná od roku 1976. Přednáška je hlavním bodem programu celého festivalu a každý ročník ji vede jiná významná osobnost ze světa televize.

Čtyřiačtyřicetiletá Murdochová, která řídí televizní skupinu Shine vlastněnou News Corp., poprvé veřejně promluvila o skandálu okolo telefonních odposlechů. Kvůli aféře se dokonce rozhádala se svým bratrem Jamesem.

Ponaučením z aféry by podle ní měla být rozsáhlá diskuze o novinářské etice a institucionalizování hodnot a principů jednání. Narážela tak na tradiční způsob řízení společnosti, kdy výkonný výbor může jen hádat, co asi Rupert Murdoch udělá.

Kritizovala i svého bratra a poukázala na jeho kontroverzní řeč v rámci MacTaggartovy přednášky před třemi lety, kterou publikum nesouhlasně odmítlo. Vyplynulo z ní prý jen to, že "jedinou spolehlivou, odolnou a neutuchající garancí nezávislosti je profit."

Od Fox News až po Sun

Vstoupení Murdochovy dcery bude pravděpodobně intepretováno jako pokus o získání moci a většího vlivu ve společnosti. Ačkoliv její blízcí trvají na tom, že nemá žádný zájem na podílu na vedení News Corporation, které v současnosti sahá od Fox News ve Spojených státech až po Sun v Británii.

Dokonce kvůli skandálu s unesenou Milly Dowlerovou, jejíž telefon byl odposlouchán,  křeslo ve vedení firmy odmítla.

Politickým tématům se zdárně vyhnula. Opakovaně však zdůrazňovala liberální hodnoty s odkazem k progresivním politickým osobnostem. Zmiňujíce také "jedny ze svých hrdinů" Václava Havla a Nelsona Mandelu, píše britský Guardian.

Ve své řeči se také vyjádřila k prodeji skupiny Shine otcově News Corp: "Začalo mi být jasné, že News Corp. je pro nás nejlepším strategickým domovem. Je to přední společnost v mediálním světě a věři v dlouhodobé investice a kreativní risk."

Murdochová založila televizní skupinu Shine v roce 2001. Prodala ji minulý rok News Corp za 415 milionů liber, z čehož 135 milionů sama získala. Což vyvolalo kritiku celého impéria, údajně z News Corp dělá "rodinnou cukrárnu" a sám Murdoch byl obviněn z "přebujelého nepotismu".

Čtrnáctistránkovou a na mnoha místech vtipnou řeč napsala Murdochová sama, kromě přihlížení manžela Matthewa Freuda a rad malého týmu poradců ze Shine, kteří pomáhali s kontrolou faktů. Vystoupení se setkalo s příznivým přijetím a vřelým potleskem publika.

Svoji rodinu nešetřila, ale jednoho Murdocha pochválila. Svého otce. "Můj otec měl vizi, vůli a cit pro snahu změnit starý svět jménem lidu," prohlásila.

Související