Sobotní exploze plynu v největší venezuelské rafinerii už má 39 obětí na životech. Počet mrtvých se zvyšoval celou sobotu.

Mezi oběťmi exploze v rafinerii Amuay na západě země je i desetiletý chlapec, většinu mrtvých však tvoří vojáci Národní gardy, kteří měli působiště vedle rafinerie.

Prezident Hugo Chávez vyhlásil tři dny státního smutku a nařídil vyšetřování příčin tragédie. "Týká se to nás všech," řekl Chávez po telefonu státní televizi. "Je to velmi smutné, velmi bolestivé."

Příčiny neštěstí sice zatím zůstávají nejasné, někteří zaměstnanci z ropného průmyslu a kritici Chávezovy vlády nedávno poukázali na rostoucí počet menších neštěstí a úniků, které naznačují problémy ve státních firmách.

Podle prohlášení jedné z opozičních skupin od roku 2003 bylo v rafinérském komplexu Paraguaná, jehož součástí je i rafinerie Amuay, 79 vážných nehod, při kterých zahynulo celkem 19 zaměstnanců a dalších 67 bylo zraněno, napsala agentura AP.

Úřady původně uvedly, že v místech jsou zranění. Později informovaly o sedmi obětech na životech a desítkách zraněných. Z dosavadních zpráv není jasné, zda oběti přišly o život hned při explozi, nebo zda později podlehly následkům zranění.

Produkce v rafinerii byla zastavena. Obnovit by se měla do dvou dnů. Podle zástupců rafinerie má země dostatek zásob pohonných hmot k uspokojení domácí poptávky i svých vývozních závazků.

Výbuch nejprve vypadal jako zemětřesení

Na záběrech venezuelské televize bylo po výbuchu vidět rudě oranžové plameny a množství stoupajícího kouře. Venezuelský ministr energetiky státní televizi řekl, že v místě došlo k úniku plynu, který potom explodoval.

"K explozi došlo okolo jedné hodiny odpoledne. Lidé si mysleli, že jde o zemětřesení," uvedla guvernérka Stella Lugová.

Na místo dorazili hasiči, kteří se oheň snažili dostat pod kontrolu pomocí pěny. Záchranáři a vojáci evakuovali obyvatele z nejbližšího okolí.

Podle guvernérky byla exploze tak silná, že zasáhla i obytné domy v oblasti.

Amuay se nachází na západě země uprostřed poloostrova Paraguaná asi 300 kilometrů západně od venezuelské metropole Caracasu. Zařízení je součástí jednoho z největších komplexů rafinérií na světě s názvem Paraguana Refining Center a s celkovou kapacitou 955 000 barelů ropy denně. Denní produkce ropy v Amuay je 645 000 barelů.

Související