Další hromadnou vraždu několika stovek civilistů mají zřejmě na svědomí jednotky Bašára Asada, které během posledních pěti dní útočí na rebely na předměstí Daraja u Damašku. Uvedla to v neděli zahraniční média s odkazem na syrskou opozici.

"Odporný masakr, který vykonaly bandy Asadova režimu (...). Více než 150 nevinných mučedníků padlo v brutálním tažení těchto zločineckých gangů proti městu," píše se v komentáři k videu, které zachycuje hromadu těl v jedné z darajských mešit. Pravost záznamu nelze potvrdit, stejně jako nelze z nezávislých zdrojů ověřit počty obětí.

Celkem bylo od soboty na různých místech v převážně sunnitské Daraje nalezeno asi 320 těl. Podle agentury AFP jde pravděpodobně většinou o oběti armádní ofenzivy Asadových vojsk, jejímž cílem - jak uvedla syrská státní televize - je "vyčistit (město) od zbytků teroristů".

Podle protivládních aktivistů nesou mnohá nalezená těla známky toho, že byla zasažena ostřelovači, někteří mrtví pak zřejmě byli zastřeleni zblízka. Armáda podle opozice lidi zabila "na způsob popravy" během razií v jednotlivých domech.

Syrský prezident Asad v neděli podle syrské státní agentury SANA zdůraznil, že jeho režim za každou cenu porazí spiknutí, které se podle něj nyní vede ze zahraničí proti Sýrii.

Stažení neúspěšné mise OSN

Vyhrocená situace v Sýrii šla tento týden ruku v ruce s neklidem a diplomatickými přestřelkami ohledně jejího řešení na mezinárodní úrovni. 

Bez úspěchu skončila v noci z neděle na pondělí pozorovatelská mise OSN, která měla od dubna dohlížet na plnění mírového plánu zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana.

Klid zbraní však v zemi nikdy nenastal, Annan z funkce zmocněnce odstoupil, protože pozorovatelé, jichž mělo být podle původního mandátu 300, nemohli svůj úkol náležitě plnit.

Mapa Sýrie a přilehlých oblastí (Foto: Googlemaps.com)Mapa Sýrie a přilehlých oblastí

Současnou ofenzivu, která kromě předměstí Damašku probíhá i v největším syrském městě Halab (Aleppo) na severu země, zahájily syrské síly den poté, co se pozorovatelé OSN ze země stáhli.

USA pohrozily vojenskou intervencí

Americký prezident Barack Obama také tento týden vůbec poprvé otevřeně pohrozil vojenskou intervencí vůči Sýrii, pokud by Asad nasadil proti civilistům zbraně hromadného ničení.

"Dosud jsem nevydal rozkaz vojensky zasáhnout v Sýrii," citovaly agentury z Obamova pondělního prohlášení. "Jestliže však uvidíme přemísťovat velké množství chemických nebo biologických zbraní nebo pokud budou použity, to by změnilo mou kalkulaci," upozornil prezident.

K postoji Spojených států se ve čtvrtek připojil i britský premiér David Cameron a francouzský prezident Francois Hollande. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak v reakci na Obamovy výroky západní země varoval, aby nezahajovaly jednostranné akce proti syrskému režimu.

Zabíjí i opozice

Válečných zločinů se dle pracovníků OSN dopouští nejen Asadovi vojáci, ale také povstalci. Obě strany přitvrdily, denně umírá v průměru 200 lidí.

Syřané propadají zoufalství, protože vidí, že se svět nedokáže sjednotit a pomoci. Dle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) si konflikt od loňska vyžádal 23 tisíc mrtvých, mezi nimi jsou hlavně civilisté, 6000 vojáků a 1000 dezertérů.

Nikde není ani jedna ze stran schopna udržet jednou dobyté území nebo zasadit rozhodující úder. Rebelové zdokonalují svou výzbroj, armáda nasazuje stále těžší a výkonnější techniku. Bez nečekané akce, jakou by mohlo být zavraždění Asada, se podle Ayhama Kamela z konzultačního střediska Eurasia Group konflikt bude táhnout, přičemž prezident nebude schopen opozici porazit.

Stabilitu ale nepřinese ani jeho pád. Mezi místními veliteli panují neshody. Situaci komplikuje přítomnost zahraničních bojovníků a k mocenskému vakuu přispěje také rivalita mezi hlavními arabskými oporami opozice, Saúdskou Arábií a Katarem.

Asad, jemuž hrozí ztráta kontroly nad velkou částí země, podle Kamela "vyzbrojí náboženské sekty, kmeny a skupiny, aby snížil pravděpodobnost toho, že se někde objeví silný protivník, schopný mu konkurovat". Sýrie se začne topit v konfliktu místních sunnitů, alávitů a Kurdů.

Související