V úterý, s jednodenním zpožděním, které způsobila blížící se tropická bouře Isaac, začne v Tampě na Floridě celonárodní sjezd Republikánské strany.

Čtyřdenní akce, na kterou má přijet až 50 tisíc návštěvníků, vyvrcholí ve čtvrtek, kdy má Mitt Romney v hlavním vysílacím čase oficiálně přijmout republikánskou nominaci na prezidentského kandidáta.

Nepřízeň počasí bere strana s nadhledem. Předseda jejího národního výboru Reince Priebus prohlásil, že po bouřce bude sjezd "vzrušující".

Akce bude sice podle plánu zahájena v pondělí, poté však bude okamžitě přerušena až do úterního odpoledne, uvedl Priebus ve svém prohlášení. Vedení strany také připravilo plány pro případnou evakuaci republikánského sněmu.

Delegáti by v Tampě měli rovněž schválit stranického kandidáta na viceprezidenta, za kterého si Romney před dvěma týdny vybral kongresmana Paula Ryana. Ten je kritiky považován za stejně radikálního konzervativce jako Sarah Palinová, která se kandidátkou na viceprezidentku stala při posledních volbách.

Nejednotní republikáni

Romney si vítězství v primárkách vydobyl až po nečekaně dlouhé bitvě s Rickem Santorumem. Na rozdíl od svého předchůdce Johna MacCaina, který úspěch slavil v roce 2008 již 4. března, si massachusettský guvernér potřebný počet hlasů pro nominaci (1144 z 2286) zajistil až po primárkách v Texasu 29. května.

Dlouhý souboj v primárkách, ve kterém kandidáti nešetřili vzájemnými ostrými výpady, ukázal na velké rozpory mezi jednotlivými názorovými proudy v republikánské straně. Jedním z cílů sjezdu v Tampě tak je ukázat, že se celá strana za Romneym sjednotila a že vytvořila jednotnou frontu proti znovuzvolení demokratického kandidáta, současného amerického prezidenta Baracka Obamy.

Republikáni doufají, že pětašedesátiletého Romneyho představí jako rozhodného vůdce, který ví jak napravit ekonomiku země. Zároveň ho chtějí uvést jako člověka rodinného typu, který není oním nemilosrdným obchodníkem, jak ho vykreslují demokraté.

Na sjezdu tak vystoupí i Romneyho manželka Anne, která chválila lidskou stránku svého manžela v předtočeném nedělním rozhovoru pro stanici Fox News.

"Přála bych si, aby ho každý mohl vidět tak, jak ho vidím já. Jako matka i jako manželka vidím, jak je ke mně velice citlivý, jak mi pomáhal vychovávat malé děti a jak vždycky považoval mou práci za důležitější než svoji," řekla ve společném interview s manželem.

Republikánský kandidát zase svou ženu označil za "svého nejlepšího přítele a za celoživotní rádkyni".

Zakázané slovo mormon

Romneyho Achillovou patou je mormonská víra jeho rodiny. V šedesátých letech strávil skoro tři roky jako náboženský misionář ve Francii a v USA se hodně diskutovalo o tom, zda je dobré, aby se stoupenec kontroverzní církve stal prezidentem.

Organizátoři kampaně proto důležitou součást Romneyho života raději téměř nezmiňovali. "(...) Nechtějí, aby se mluvilo o jeho francouzském pobytu. Vypadá pak prý jako cvok," řekl pro list Washington Wire Richard Anderson, který ve Francii s Romneym pobýval šest měsíců.

"Neočekávám, že uslyším slovo mormon," říká na adresu Romneyho čtvrtečního projevu odborník na mormonismus z Harvardovy univerzity Max Perry Mueller.

Přijede i Riceová a McCain

V Tampě vystoupí bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová, arizonský senátor John McCain, účastník letošních primárek Rick Santorum či bývalý guvernér Floridy Jeb Bush. Naopak bývalí prezidenti George Bush mladší ani starší se akce nezúčastní.

V Tampě se očekává až 50 tisíc návštěvníků, 15 tisíc zástupců nejrůznějších médií. Chystají se také demonstrace, na bezpečnost by v ulicích měly dohlížet 3 až 4 tisíce policistů.