Francouzský socialistický prezident François Hollande v pondělí vyzval syrskou opozici k vytvoření prozatímní vlády, jejíž legitimitu prý Paříž uzná. Francie je prvním státem, který něco takového syrské opozici nabídl.

V projevu na výroční konferenci francouzských velvyslanců v Paříži prezident také pohrozil přímým zásahem v Sýrii, pokud by tamější současná vláda použila v boji chemické zbraně.

Použití chemických zbraní syrským režimem by představovalo "legitimní důvod pro přímou intervenci" mezinárodního společenství, řekl prezident podle agentury AFP.

Hollande také podle tiskových agentur kritizoval Rusko a Čínu kvůli jejich dosavadnímu postoji v Radě bezpečnosti OSN: "Jejich chování oslabuje možnosti RB OSN, aby naplnilo povinnosti dané Chartou OSN." Oba zmíněné státy svým vetem již několik týdnů blokují tvrdší postup Rady bezpečnosti proti syrskému režimu.

Konflikt v Sýrii vypukl v březnu 2011 a přerostl v občanskou válku, ve které podle odhadů zahynulo již více než 20 tisíc lidí.

Hollande se v pondělním projevu vyjádřil také k Íránu. Podle AFP prohlásil, že je "nepřijatelné", aby se Írán vybavil jadernými zbraněmi. Západ podezírá Írán, že se tajně snaží vyrobit jadernou zbraň. Teherán to však popírá a tvrdí, že jeho jaderný program je určen k civilním účelům.

Prezident se ve svém projevu věnoval i současné ekonomické situaci v eurozóně a zopakoval své dřívější prohlášení, že Francie chce, aby Řecko setrvalo v eurozóně. "Řecko musí prokázat svou důvěryhodnost... A my musíme podpořit růst v této zemi," řekl podle serveru nasdaq.com Hollande.

Zároveň podle agentury Reuters navrhl, aby se čelní představitelé eurozóny setkávali během současné krize mnohem častěji než dosud.

Související