Norský premiér Jens Stoltenberg v parlamentu prohlásil, že selhání úřadů při reakci na útoky atentátníka Anderse Behringa Breivika 22. července loňského roku bylo závažnější, než očekával.

Ministerský předseda se za to před poslanci omluvil a zároveň oznámil opatření, která již vláda přijala, a další, která se chystá bezprostředně realizovat. Jedním z nejvýznamnějších je výstavba nové rozsáhlé policejní základny v metropoli Oslu.

Vše o útocích v Norsku najdete ZDE

Stoltenberg reagoval na kritickou zprávu vyšetřovací komise, podle níž se Breivikovu pumovému útoku proti vládním budovám v centru Osla dalo zabránit prostřednictvím lepších bezpečnostních opatření.

Komise rovněž dospěla k závěru, že policisté mohli Breivika zadržet dřív, kdyby se nedopustili chyb, a předejít tak některým obětem, jež si vyžádala Breivikova střelba do účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya. Celkem si atentáty pravicového extremisty vyžádaly 77 mrtvých.

Premiér přijal za chyby policie a úřadů již dříve odpovědnost, rezignovat ale odmítl. Všechny čtyři opoziční strany vyslovily jasnou žádost, aby ministerský předseda přišel na dnešní jednání parlamentu s konkrétními sliby, které by posílily národní bezpečnost.

Stoltenberg oznámil, že vláda schválila výstavbu nové policejní základny, která by měla sloužit k rychlým zásahům, jaký byl potřeba při loňských červencových teroristických útocích. Toto opatření je jedním z 31 návrhů, které nezávislá komise doporučila.

Nový policejní komplex, o němž Stoltenberg hovořil, se podle deníku Aftenposten bude nacházet ve čtvrti Alnabru v Oslu, poblíž velkého železničního nákladového nádraží.

Jeho součástí bude hangár pro dva policejní vrtulníky, základna pro protiteroristickou jednotku Delta i základna a cvičiště pro policejní psy, kteří jsou mimo jiné schopni odhalit výbušniny. Na základně by také měly být schopny přistávat velké vojenské helikoptéry.

Do Osla za čtyři minuty

Zřízení základny má výrazně zkrátit dobu reakce bezpečnostních složek na případný útok či jinou krizovou situaci. V současné době operují policejní vrtulníky z letiště Gardermoen, které se nachází nedaleko hlavního města. Dostat se do centra Osla trvá vrtulníkům od vyhlášení poplachu 15 až 20 minut, s novým policejním centrem by se reakce na ohrožení metropole měla snížit na tři až čtyři minuty.

Plán nové základny splňuje rovněž požadavek, aby neležela v bezprostřední blízkosti obytných budov a aby byla napojena na hlavní dopravní tepny metropole.

Stoltenberg rovněž slíbil razantně zvýšit bezpečnostní zajištění významných institucí a dalších budov a zlepšit výcvik všech složek k efektivnějšímu řešení krizí. Pracuje se také na novém poplašném systému, který bude uveden co nejdříve do provozu.

Premiér ale zároveň vyzval k trpělivosti, protože všechny změny nelze provést okamžitě.

Související