Hurikán Isaac po cestě přes Mexický záliv dorazil na pevninu amerického státu Louisiana. Bouři provází vítr o rychlosti takřka 130 kilometrů v hodině, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Oko bouře, která je na pětibodové škále intenzity hurikánu prozatím stále na prvním stupni, tedy nejslabším, dosáhlo poblíž ústí řeky Mississippi pevniny v 01:45 SELČ. Isaac nadále směřuje na New Orleans, od kterého je vzdálen asi 120 kilometrů jihovýchodně.

Oblast zasaženou hurikánem kromě silného nárazového větru a lijáků trápí výpadky dodávek elektrické energie. V současné době je bez proudu podle CNN asi 200 tisíc lidí.

Podle náměstka šéfa NHC Eda Rappaporta by oko Isaaka mohlo s rychlostí větrů 130 kilometrů v hodině projít oblastí západně od New Orleans směrem na Baton Rouge.

"Na této trase bude hurikán postupně slábnout. Jeho větry ochabnou," řekl Rappaport. Dodal, že větry, které Isaaka doprovázejí, by mohly nad pevninou dosáhnout až 160 kilometrů v hodině.

Isaac je podstatně slabší než hurikán Katrina, který přesně před sedmi lety 29. srpna 2005 přinesl v New Orleansu smrt 1800 lidem a způsobil škody za miliardy dolarů, především záplavami po protržení hrází kolem města. Katrina v jednu chvíli dosáhla intenzity hurikánu pátého stupně s větrem 253 kilometrů za hodinu a na pevninu udeřila jako hurikán pátého stupně.

Očekává se, že Isaac s sebou spolu s lijáky přinese záplavy. Podle AP je proto považován za test vylepšeného protipovodňového systému hrází, zdymadel a pump, který má New Orleans chránit před záplavami způsobenými hurikány.

Nad Atlantikem se mezitím zformovala nová tropická bouře, která dostala jméno Kirk. Podle meteorologů pro pevninu v současné době neznamená hrozbu.

Související