Cookovy ostrovy vytvořily největší mořskou rezervaci na světě. U příležitosti zahájení Jihotichomořského fóra to ve středu oznámil premiér tohoto tichomořského souostroví Henry Puna. Chráněné území je prý rozlohou dvakrát větší než Francie.

Podle premiéra jde o největší oblast, jakou kdy vytvořila jediná země za účelem ochrany oceánu. Puna vyzval další ostrovní státy v regionu, aby se k této iniciativě připojily a pomohly vytvořit rozsáhlou chráněnou zónu.

Rezervace o rozloze 1,065 milionu kilometru čtverečních představuje asi polovinu teritoriálních vod Cookových ostrovů, které se nacházejí v jižní části Tichomoří.

Jihotichomořské fórum má 16 členů včetně Austrálie a Nového Zélandu. Mořské rezervace již vytvořily ostrovní stát Kiribati a území Tokelau. Francouzské zámořské území Nová Kaledonie chce v dalších až třech letech vytvořit mořský park o rozloze až 1,4 milionu kilometru čtverečních.

Ve vytváření rozsáhlých chráněných mořských území se angažuje také Austrálie, která podle zpráv z letošního června hodlá vytvořit největší síť mořských parků rozkládající se na ploše 3,1 milionu kilometrů čtverečních, což je více než třetina australských vod.

O prvenství v ochraně mořských a oceánských vod usilují také Maledivy, které by podle jejich prezidenta měly do pěti let být první zemí, která se stane mořskou rezervací. Maledivské souostroví patří k územím nejvíce ohroženým oteplováním klimatu.

Související