Syrský konflikt poslední měsíce překvapuje svou brutalitou. Střelné zbraně ale nemusí být jediným prostředkem v boji proti režimu. Jako zbraň může posloužit i kreativita, satira a humor. "Režim si je dobře vědom moci umění," řekl stanici CNN syrský novinář Aram Tahan.

"Koneckonců, povstání minulý rok začalo tím, když policie zatkla školáky, jak sprejují protivládní graffiti na zdi školy ve městě Dará," dodává žurnalista. Pohledem režimu jsou podle Tahana fotoaparáty nebo kamery rovny jakékoliv jiné zbrani. Umění je zároveň prostředkem k překonání strachu z režimu.

Občas ovšem, když je umělec moc slyšet, začíná pro něj být jeho práce nebezpečná. Někdy i smrtelně. Ibrahím Kašúš, hasič a občasný básník ze syrské provincie Hamá, napsal populární píseň namířenou proti Asadovi.

Píseň, která se stala šlágrem, hromadně zpívali i demonstranti při masových protestech. Loni v červnu byl Kašúš nalezen s proříznutým hrdlem v řece.

Režimní brutalita zasáhla i etablovanější umělce. Jedním z nich je třeba významný politický karikaturista Alí Ferzat, který svá první díla publikoval už ve dvanácti letech. Celá 70. léta kreslil den co den karikatury pro syrské oficiální noviny a měl přímé kontakty na prezidenta Asada.

Jeho kresby měly typické rysy a zřídkakdy zobrazovaly identifikovatelné politické osobnosti. Tři měsíce před začátkem revoluce však učinil odvážný krok.

Na svých webových stránkách zveřejnil výzvu: "Musíme prolomit padesát let staré bariéry strachu." A začal kreslit starší režimní politiky, až se dostal i ke karikování samotného Asada.

"Bylo to rozhodnutí, které potřebovalo kuráž, ale už bylo načase. Nikdo už nemohl dál snášet tu korupci," říká. V srpnu 2011 jej ale unesli a zbili neznámí útočníci, kteří se při brutálním útoku zaměřili především na jeho ruce. Umělec zemi opustil, ale slibuje, že se do Sýrie vrátí a bude dál kreslit karikatury.

V Amsterdamu je k vidění výstava shrnující práci syrského kreativního disentu s názvem Kultura ve vzdoru. Součástí exhibice je i portrét mrtvého básníka Ibrahíma Kaškúše od výtvarníka Chalíla Júnese, zatímco Kaškúšovu píseň si návštěvníci mohou poslechnout o kus dál.

Jiný obraz syrské reality

Ředitelka nizozemského fondu Prince Claus Fund, který za výstavou stojí, Christa Meindersmaová médiím řekla, že exhibice láká galerie z celého světa. Chtějí podpořit syrské umělce.

Výstava podle ní poskytuje odlišný obraz dění v Sýrii, který lidem zprostředkovávají především média.

Chálil Júnes, filmař, ilustrátor a malíř kurátorů výstavy, mezi nimiž je i novinář Tahan, doufá že jejich práce postupně získá větší vliv na dění v Sýrii.

"Povstání nejsou jenom lidé proti vládě, je to to revoluce v mnoha jiných aspektech, umělecká i sociální," vysvětlil. Umělci se nyní podle něj snaží představit své ideje veřejnosti a vypadá to, že lidé tyto ideje přijímají. "Což je samo o sobě znamením společenské změny," dodává.

Související