Neúspěšný kandidát v egyptských prezidentských volbách Ahmad Šafík je na seznamu osob, které mají být zadrženy na hraničních přechodech. Šafík je vyšetřován kvůli korupci, oznámily egyptské justiční zdroje.

V Šafíkově případě se jedná o podezřelém přidělení 40 tisíc metrů čtverečních pozemků synům bývalého prezidenta Husního Mubáraka. Byl posledním premiérem, kterého do úřadu loni Mubárak jmenoval.

Funkci zastával pouze od konce ledna do začátku března, tedy v době nejdramatičtějších revolučních událostí, jež vyvrcholily sesazením dlouholetého vládce.

Šafík odjel letos v červnu krátce po prohraných prezidentských volbách do Spojených arabských emirátů, i když nebyl za nic stíhán. Jeho spolupracovníci tehdy tvrdili, že se chce vrátit do Egypta a založit novou politickou stranu.

Mubárakovi synové Alá a Gamál jsou nyní ve vězení a jsou souzeni za finanční podvody. V prvním procesu byli sice osvobozeni, ale ve druhém jsou obžalováni z nezákonného obohacování při obchodování s akciemi jedné z egyptských bank. Proces má pokračovat v září.

Související