Ministři britské koaliční vlády konzervativců a liberálních demokratů se dohadují o dočasném vyšším zdanění bohatých v době škrtů a recese. Vicepremiér Nick Clegg v novinovém rozhovoru ve středu navrhl mimořádné vyšší zdanění Britů s "velmi velkým osobním majetkem".

Konzervativní ministr financí George Osborne však v této souvislosti varoval před tím, aby takové kroky nevyhnaly z Británie "tvůrce bohatství".

"Pokud budeme žádat lidi o další oběti ... během delšího období utahování opasků, musíme prostě zajistit, aby lidé viděli, že se to dělá tak férově, jak to jen jde," řekl Clegg v rozhovoru, který ve středu zveřejnil list Guardian.

Podle něj je férovost nezbytná při dalších krocích během nynější "ekonomické války". "Pokud by tomu tak nebylo, celý proces by podle mě nebyl sociálně ani politicky udržitelný či přijatelný," řekl Clegg.

Naznačil, že přechodné vyšší zdanění by se týkalo majetku, ne příjmu. Nynější koaliční vláda snížila zdanění nejvyšších příjmů z 50 na 45 procent. "Jde o to, aby se velikých majetků týkal daňový systém tak, jak tomu dosud není. Je potřeba se dále zaměřovat na boj s daňovými úniky a na to, aby se daňové úlevy netýkaly disproporčně lidí na vrcholu," řekl Clegg.

Nicméně ministr financí Osborne ve středu v reakci na Cleggovy výroky řekl, že je třeba neodradit velké firmy. "Jasně říkám, že bohatí by měli platit více a proto jsem nedávno zvýšil daně z nákladných realitních transakcí," řekl Osborne. "Ale musíme si také dávat pozor, abychom nevyhnali tvůrce bohatství a firmy, které povedou naše ekonomické oživení."

Od krize před čtyřmi lety britská ekonomika zažívala jen nesmělé oživení a v posledních měsících je opět v recesi. Hluboké rozpočtové škrty zatím nevedly k posílení hospodářství.

"To, co lidé mohli považovat za krátkou ekonomickou bitvu, za krátkou a hlubokou recesi, se zjevně stává dlouhodobějším procesem ekonomického oživení a rozpočtové zdrženlivosti. To sebou nese velké otázky," řekl Clegg.

Britské koaliční strany se v posledních týdnech několikrát střetly kvůli reformě Sněmovny lordů, rozšíření letiště v Heathrow a plánů na změnu hranic volebních okrsků.

Související