Harvardova univerzita ve Spojených státech vyšetřuje údajný podvod při domácí části jarních závěrečných zkoušek, kterého se dopustilo zhruba 125 studentů. Pokud se nepravosti prokážou, půjde podle agentury Reuters o největší skandál v současné historii školy, která je v USA považována za jednu z nejprestižnějších.

Podezření z podvodů se objevilo poté, co si jeden z vysokoškolských asistentů povšiml podobností v testech. Studenti tak zřejmě odpovědi navzájem opisovali.

Případ prověří správní rada univerzity, která má na starosti problematiku přestupků proti univerzitnímu řádu. Studenti, u nichž se podezření z podvodu potvrdí, mohou být ze studia na rok vyloučeni.

"Akademická nepoctivost na Harvardu nemůže být a nebude tolerována," prohlásil děkan fakulty humanitních věd Michael D. Smith. Podrobnosti o podvodu a ani název předmětu, při kterém se mělo podvádět, ale nesdělil.

Zveřejněna nebyla rovněž ani jména zapletených studentů, protože tomu zabraňuje federální zákon na ochranu soukromí.

Domácí část zkoušek na zahraničních univerzitách má často podobu esejí, seminárních prací nebo testů, které jsou rozsáhlé, proto je není možné vypracovat v rámci vyučovacího bloku předmětu.

Související