Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange očekává, že na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde se od června skrývá, stráví ještě šest až 12 měsíců. Podle zprávy BBC to řekl v rozhovoru s latinskoamerickou televizí Telesur.

Assange se na ambasádě Ekvádoru, který mu nedávno udělil politický azyl, skrývá kvůli obavám, že ho Británie vydá do Švédska, kde jej úřady chtějí vyslechnout kvůli podezření ze sexuálních deliktů vůči dvěma ženám.

Jedenačtyřicetiletý Assange, který vinu popírá, vydání do Švédska odmítá především proto, že by ho Stockholm mohl vydat do Spojených států. Tam by mu údajně hrozil i trest smrti v souvislosti se zveřejněním utajovaných amerických materiálů na serveru WikiLeaks.

"Myslím, že se situace vyřeší diplomatickou cestou... Švédská vláda by se mohla přestat případem zabývat. Myslím, že je to nejpravděpodobnější scénář. Myslím, že se to podaří vyřešit do šesti až 12 měsíců. To je můj odhad," řekl Assange v rozhovoru vysílaném ve čtvrtek.

Přesvědčení zakladatele WikiLeaks však nesdílí Londýn. Britský ministr zahraničí William Hague se ve čtvrtek nechal slyšet, že zatím není na dohled žádné řešení.

Británie opakovaně tvrdí, že má na základě mezinárodních dohod povinnost vydat Assange do zmíněné skandinávské země a že jej tudíž zatkne, pokud opustí půdu ekvádorského velvyslanectví.

Související