Mark Owen, vlastním jménem Matt Bissonnette, nezažívá nijak lehké dny. Jeho kniha "No Easy Day" (Obtížný den), která obsahuje detaily z akce, během níž jednotka SEAL zlikvidovala vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina, se nelíbí americkému ministerstvu obrany. Pentagon vydání knihy nepodporuje a hrozí, že proti němu podnikne právní kroky.

Mattu Bissonnettovi, přímému účastníkovi dopadení bin Ládina, už zástupci amerického ministerstva obrany písemně vyčetli, že "vážně porušil dohody o utajení". Kniha popisující zabití bin Ládina už mezi veřejností vyvolala řadu otázek.

Podle knihy No Easy Day byl bin Ládin v okamžiku, kdy ho americké komando našlo v úkrytu v pákistánském Abbottabádu, neozbrojený. Autor knihy a tehdejší člen jednotky SEAL Bissonnette v knize píše, že bin Ládin se zrovna díval ze dveří ložnice, když byl střelen do hlavy.

Bissonnette popisuje, že byl přímo za prvním mužem běžícím po schodech. Když byl už skoro nahoře, uslyšel střelbu. Bin Ládin opět zmizel v ložnici a členové komanda SEAL utíkali za ním, a zjistili, že nejhledanější terorista světa leží v kaluži krve na zemi s viditelným otvorem po střele na pravé straně hlavy. Nad jeho tělem kvílely dvě ženy.

První z jednotky ženy odtáhl z cesty a zahnal je do kouta. Pak spolu s dalšími příslušníky komanda namířili na bin Ládinovo stále se ještě škubající tělo a stříleli do něj, dokud se nepřestal hýbat. Komando později našlo u dveří dvě zbraně, jichž se nikdo nedotkl, uvádí autor knihy.

Podle líčení vládních činitelů ale komando zastřelilo bin Ládina až poté, co se vrátil do ložnice, protože předpokládali, že se natahuje pro zbraň.

Pentagon: Mohl vyzradit vojenská tajemství

Ministerstvo obrany Bissonnetta písemně upozornilo, že zvažuje právní opatření nejen proti bývalému vojákovi speciálních jednotek, ale i proti těm, kteří se na zveřejnění knihy podílejí. Výdělky z knihy tak můžou připadnout americké vládě, ministerstvo obrany varuje i před samotným vydáním knihy.

Dopis, který Pentagon zveřejnil, je adresován Marku Owenovi, jak zní pseudonym autora. Podle představitelů americké obrany Matt Bissonenette podepsal dvě různé dohody o utajení, jejichž porušením páchá zločin.

Podle ministerstva obrany měl Bissonnette poskytnout rukopis knihy vládním agenturám k autorizaci, aby se prokázalo, že neobsahuje žádná vojenská tajemství. V dopise už Pentagon neuvádí, zda k zveřejnění citlivých informací v knize opravdu došlo.

Bissonnette prostřednictvím svého nakladatele prohlásil, že "knihu psal s respektem k bývalým kolegům a s naprostou snahou nezveřejňovat žádné důvěrné a citlivé informace, které by jakkoliv ohrožovaly národní bezpečnost."

Bin Ládin byl zabit loni začátkem května v pákistánském městě Abbottabádu. Americké ministerstvo obrany krátce nato oznámilo, že teroristovo tělo bylo vhozeno do Arabského moře. Vydání knihy připadá symbolicky na datum 11. září.

Související