Newyorská aféra bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna je nyní žádaným námětem knižních a filmových adaptací. Aktuálně je nejočekávanějším uměleckým počinem plánovaný snímek amerického režiséra Abela Ferrary.

Scénář ani název nejsou ještě definitivní, ale už se začíná natáčet v New Yorku, ve Washingtonu a v Paříži. Po hlavních rolích Dominiqua Strausse Kahna a jeho ženy, respektované francouzské novinářky, Anny Sinclairové, skočily francouzské herecké hvězdy Gérard Dépardieu a Isabelle Adjaniová.

"Dominiqua Strausse-Kahna budu hrát, protože ho nemám rád," prohlásil Dépardieu v rozhovoru pro švýcarskou televizi. Dodal, že francouzští socialisté a Francouzi obecně jsou podle něj "arogantní" a "nesympatičtí", proto je možné je dobře zahrát. "Nikdy mě nedojímali lidé, kteří neměli důstojnost," zdůraznil Dépardieu.

Představitelka role jeho ženy Isabelle Adjaniová přispěchala se serióznějším prohlášením. "Půjde o pohled za zavřené dveře, pohled do života páru zažívajícího muka," řekla francouzskému nedělníku Journal du Dimanche. "Bude to vzrušující, politicky nekorektní snímek, protože režisér u kormidla není Francouz. Zamíří přesně tam, kde to bude bolet," upozorňuje Adjaniová.

O skandálu vyšlo i několik knih. Román francouzského spisovatele Stéphana Zagdanskiho Spalující chaos vypráví okolnosti newyorské aféry očima pacientů manhattanské psychiatrické léčebny. Bestsellerem se v USA stala kniha Noční hlídka Lindy Fairsteinové, bývalé vyšetřovatelky sexuálních zločinů na Manhattanu. Události kolem Dominiqua Strausse-Kahna se staly námětem her hraných v Paříži i na edinburgském divadelním festivalu Fringe.

Rozchod s manželkou, další obvinění

Strausse-Kahna loni obvinila ze znásilnění Nafissatou Diallová, pokojská newyorského hotelu. Aféra Strausse-Kahna stála vedení fondu a šanci kandidovat na prezidenta Francie za socialisty. Obvinění byl po několika měsících nakonec zproštěn. Média kolem něho ale krouží i nadále - nyní kvůli vyšetřování údajného napojení na kuplířskou síť dodávající prostitutky na večírky, jichž se zúčastnil. Francouzská prokuratura ho od února podezírá ze znásilnění a napomáhání kuplířství.

DSK, jak ho zkráceně označují francouzská veřejnost, socialisté v čele s nově zvoleným prezidentem Francoisem Hollandem z dohledu médií a voličů vypudili. Na veřejnosti se objevuje pouze sporadicky. V červenci navíc vyšlo najevo, že už nežije s manželkou, známou televizní novinářkou s milionovým dědictvím Anne Sinclairovou.

V době skandálu Sinclairová svého manžela veřejně podporovala, během letošního června se ovšem začaly objevovat zprávy, že se manželé rozešli.

V rozhovoru s Le Parisien poté Sinclairová potvrdila, že žijí odděleně. "Opět tvrdě pracuji... vede se mi velmi dobře," odpověděla na otázku, jak se jí žije od rozchodu s manželem. Nedávno se stala šéfredaktorkou francouzské odnože internetového deníku The Huffington Post.

Související