Lze přivést zpátky k životu vyhynulé druhy zvířat? Které vybrat? Jak by to pomohlo výzkumu a vědě? Jak by to prospělo společnosti? Takové otázky se snaží nastolovat nadace The Long Now Foundation z amerického San Franciska.

V rámci projektu Revive and Restore (Oživit a obnovit) se snaží nastolit celospolečenskou diskusi ohledně možného navrácení vyhynulých druhů, jak si všiml americký měsíčník The Atlantic.

Technicky se takový krok nezdá jako úplná utopie. Ryan Phelanová, výkonná ředitelka projektu Oživit a obnovit, jmenuje tři způsoby, které by v budoucnosti mohly teoreticky navrátit vyhynulé druhy jako pták dodo, vakovlk tasmánský (známý jako tasmánský tygr) nebo třeba holub stěhovavý jehož zdánlivě nezničitelná hejna během zcela zdevastovala neomezovaná lovecká vášeň člověka.

Prvním je jakési "zpětné" šlechtění, křížení vybraných jedinců příbuzného druhu, kteří mají nejvíce rysů svých vyhynulých příbuzných. Další možností je klonování, například pomocí buněčného materiálu získaného z posledního žijícího exempláře druhu. Třetím způsobem je úprava genetických informací uložených v DNA.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.