Americký prezident Barack Obama je Izraeli nakloněný stejně jako minulí prezidenti USA, má ale velmi problematický vztah s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Prohlásil to bývalý náměstek ministra zahraničí Jossi Beilin, jehož slova v úterý citoval list Jerusalem Post.

Americký velvyslanec v Izraeli Dan Shapiro to popřel a řekl, že vztahy mezi Obamou a Netanjahuem jsou přesně takové, jaké být mají. Beilin však trval na tom, že podle jeho zdrojů ve Washingtonu Netanjahu překročil meze a Obama i lidé z jeho kampaně se domnívají, že se Netanjahu snaží ovlivnit americké prezidentské volby.

Soudí tak z přijetí, které se v Izraeli nedávno dostalo kandidátovi republikánů Mittovi Romneymu.

"Shapiro říká, že vztahy mezi zeměmi jsou dobré, a to je pravda. Ale vztahy mezi oběma politiky jsou velmi špatné. Nepamatuji, že by někdy byly tak špatné. Za to Izrael zaplatí," prohlásil Beilin.

Připomenul nejen Netanjahuovo vřelé přijetí Romneyho, ale také jeho velmi blízké vztahy s lasvegaským magnátem Sheldonem Adelsonem, který údajně na Obamovu porážku dává miliardy dolarů.

Beilin také upozornil na to, že USA snížily rozsah společných manévrů plánovaných na příští týdny. Oba státy to sice zlehčují, ale Beilin je přesvědčen o tom, že nejde o žádné technické záležitosti, nýbrž o významný Obamův vzkaz Netanjahuovi.

Obama je podle Beilina Izraeli velmi nakloněn. Byl prý však velmi zklamán tím, že Netanjahu nepřistoupil na jeho žádost prodloužit o dalších deset měsíců moratorium na výstavbu v osadách na západním břehu Jordánu.

"Ať to americká administrativa přiznává nebo ne, domnívá se, že Netanjahu zasahuje do amerických voleb a že vsadil na Romneyho vítězství," řekl Beilin.

Související