Setkání centrálních bankéřů a ekonomů v americkém Jackson Hole nedominovala pouze krize eura, ale – jak poukázala agentura Reuters – také obavy o nezávislost centrální banky ve Spojených státech.

Ve hře je například i to, že by Fed mohl přijít o status instituce, která kromě měnové stability musí hlídat i zaměstnanost. Republikánská ideologická ortodoxie velí tvrdit, že Fed nemá a nesmí mít s politikou zaměstnanosti nic společného a že měnová politika neumí vytvářet pracovní příležitosti.

V médiích se už každopádně diskutuje o tom, kdo jsou favorité Mitta Romneyho na post šéfa centrální banky.

Zajímavé. Přitom Ben Bernanke je jako šéf Fedu velice úspěšný a měl by logicky pokračovat. Jeho aktivní politika v době krize zabránila daleko drastičtějšímu hospodářskému kolapsu, mimo jiné proto, že šéf Fedu celý život studoval chyby centrální banky během Velké deprese. Jenže hospodářské výsledky nejsou valné (za to ale nemůže šéf Fedu) a ideologický boj a polarizace americké politické scény pořád horší.

O pokrytectví demokratů i republikánů hezky píše Anatole Kaletsky na Reuters. Vyjma ekonomických věcí prosazují republikáni intervence státu do života rodin a občanů na každém kroku. A demokraté se zase bojí pojmenovat pravým jménem příčiny finanční krize.

Podle průzkumu FT/Harris si pouze čtvrtina Němců přeje, aby Řecko zůstalo v eurozóně.

Ono je to ale s takovými průzkumy těžké. Co kdyby otázka zněla raději takto: Má Řecko odejít z eurozóny, pokud by takový odchod zvýšil pravděpodobnost odchodu Španělska, Itálie, Irska apod.? Nebo: Má Řecko odejít z eurozóny a dále platit dluhy v eurech?