Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se chce po skončení prezidentského mandátu v roce 2013 o čtyři roky později vrátit do funkce.

Protože ale podle íránské ústavy nemůže potřetí za sebou kandidovat na post hlavy státu, pokusí se zřejmě do úřadu přivést svého důvěrníka a v roce 2017 jej podle vzoru dvojice "Putin-Medveděv" vystřídá. Íránským státním médiím to podle agentury DPA řekl tamní poslanec Mohammad Dehghán.

Ruský prezident Vladimir Putin si po druhém funkčním období v úřadu hlavy státu vyměnil funkci s tehdejším premiérem Dmitrijem Medveděvem, neboť ruská ústava neumožňuje prezidentovi vykonávat mandát třikrát za sebou. Putin pak letos znovu úspěšně kandidoval na prezidenta.

Spekulace o budoucím působení nynějšího íránského prezidenta rozpoutal sám Ahmadínežád. Na otázku týkající se plánu na jeho poslední rok v prezidentském úřadě v televizním rozhovoru podle DPA odpověděl: "Odkud víte, že to bude poslední rok?"

Ahmadínežád se prezidentské funkce ujal 3. srpna 2005. Podruhé byl inaugurován 5. srpna 2009 po sporných volbách, které několik kandidátů v čele s opozičním předákem Mírem Hosejnem Músávím označilo za zmanipulované. V zemi poté propukly protesty.

Související