Proč na oběžnou dráhu Země i po 40 letech od první výpravy na Měsíc stále létá jen pár vyvolených a o vzdálenějších cestách si můžeme nechat jen zdát? Krátce po dobytí Měsíce se změnily priority a vlády kosmických velmocí - Spojených států i Sovětského svazu - se začaly více soustředit na pozemské problémy. Do vzdálenějšího vesmíru od té doby posílají jen bezpilotní výzkumné sondy a své astronauty drží při Zemi, na Mezinárodní kosmické stanici, pár set kilometrů nad našimi hlavami.

Nyní se ke slovu ale konečně začínají dostávat soukromníci. V červnu oznámila britská společnost Excalibur Almaz, že má v plánu začít s civilními lety do kosmu. První zkušební let na oběžnou dráhu bez posádky by se mohl uskutečnit v roce 2014 a let s posádkou jen o rok později. Na oběžné dráze Země chce mít svoji vlastní orbitální stanici a o pár let později začít nabízet okružní let kolem Měsíce - za cestu zaplatíte 100 milionů dolarů.

"Jsme připraveni začít prodávat letenky," uvedl zakladatel a ředitel společnosti Art Dula na setkání Britské aeronautické společnosti v Londýně. Podle svých slov chce navázat na tradici Velké Británie z 16. a 17. století, kdy se námořníci vydávali na konec světa za poznáním i bohatstvím. "Nevím, kolik bohatství přivezou naši první astronauté, ale určitě si získají místo v učebnicích dějepisu," uvedl Dula pro britský list The Telegraph.

Není to příliš smělý cíl? Art Dula, odborník na vesmírné právo, ovšem není žádný blouznivec. Jeho firma sídlí na ostrově Man, kanceláře má v americkém Houstonu i v Moskvě a v dozorčí radě jeho společnosti zasedají veteráni kosmického výzkumu včetně několika bývalých astronautů. Kromě toho nepůjde o turistiku v pravém slova smyslu. "Budou to výzkumné expedice, při kterých se budeme věnovat vědeckým experimentům a pozorováním," říká Art Dula. Cestující předem mají podstoupit kompletní, rok trvající kosmický výcvik.

Čím budou létat? Na to šla firma chytře - na rozdíl od jiných soukromníků se nepokouší vyvíjet vlastní kosmické lodě, ale sáhla po osvědčené ruské technice. Má k dispozici upravenou verzi kosmické lodě TKS, do níž se vejdou tři pasažéři, a dva orbitální moduly Almaz - stejný typ, který v 70. letech sloužil Sovětům coby vojenská stanice a později se stal základem ruských modulů Mezinárodní kosmické stanice.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související