Papež Benedikt XVI. hledá po skandálu s úniky tajných dokumentů, ze kterých se zodpovídá jeho osobní sluha Paolo Gabriele, nového komorníka.

Gabrieleho totiž čeká soud, který ho kvůli krádeži může poslat až na sedm let do vězení. Papež si nyní vybírá jednoho ze svých nejbližších lidí ze tří kandidátů.

Benediktovým novým komorníkem se může stát například Angelo Gugel, který sloužil předchozímu papeži Janu Pavlu II. Limituje ho ale vysoký věk. Dalším z kandidátů je Sandro Mariotti, který práci komorníka příležitostně vykonával už dříve. Šanci má také spolupracovník papežské rady Andrea Monzo.

Papežův dosavadní komorník byl sice obžalován jen z krádeže, značně mu ale přitěžuje fakt, že vyšetřovatelé při prohlídce jeho bytu našli také šek na 100 tisíc dolarů (asi dva miliony korun) nebo dárky, které papež obdržel.

Pokud bude Gabriele uznán vinným, hrozí mu trest od jednoho roku do sedmi let vězení. Papež se také může rozhodnout, že mu udělí milost.

Komorník skončil ve vazbě. Stále se ovšem spekuluje o pozadí celého skandálu, za nímž znalci poměrů vidí boj o moc. Například deník La Repubblica napsal, že do celé věci jsou zapojení i vysocí představitelé církve, kteří se v papežově zájmu snaží upozornit na korupci a nekalé praktiky. Kampaň je údajně zaměřena na druhého muže Vatikánu, kardinála Tarcisia Bertoneho.

Chtěl napravit církev

Podle dokumentů soudu, které cituje agentura Reuters, komorník vyšetřovatelům svůj čin přiznal. Dokumenty prý vynášel proto, že v církvi všude kolem sebe viděl "zlo a korupci" a chtěl na tyto nešvary upozornit.

"Byl jsem si jistý, že šok, který způsobím také za pomoci médií, bude zdravý a pomůže navést církev zpět na správnou cestu," cituje Gabrieleho vyšetřovací protokol.

Související