Ruský prezident Vladimir Putin se v neděli ve východoruském Vladivostoku obořil na opozici, která se vysmívala jeho letu motorovým kluzákem. Putin minulý týden zastal roli vůdce hejna ohrožených jeřábů bílých na jejich cestě ze Sibiře do teplejších krajin.

Coby "vedoucího samce" ho ale následovalo jen několik jeřábů. To nezůstalo bez povšimnutí a na internetu se okamžitě vyrojila řada vtipů a legračních obrázků.

Putin opozici přirovnal k omega jedincům, kteří u živočichů oproti alfám zastávají podřadné role, napsala agentura RIA Novosti.

Někdejší populární moderátorka Ksenija Sobčaková, která se z obrazovek kvůli skandálům a náklonnosti k opozici vytratila, poznamenala, že s Putinem letělo jen 63 procent jeřábů. To je stejný počet jako jeho voličů, kteří mu během březnových prezidentských voleb odevzdali svůj hlas.

"Ne všichni jeřábi letěli. Zůstaly jen slabé kusy a jen při prvním pokusu," odpověděl Putin na otázku, co říká komentářům o jeho letu v kluzáku. V přirovnání opozice ke slabým živočichům dodal, že i omega jedinci jsou součástí "našeho druhu".

Lety s prezidentem předcházely první etapě 1200 kilometrů dlouhého přeletu hejna, zatím od polárního kruhu do rezervace ležící na jihu Ťumeňské oblasti. Zde se mladí jeřábi mají přidat ke svým druhům z divočiny, táhnoucím do zimovišť. Při této metodě se podle vědců vrací do původních hnízdišť na 90 procent ptáků.

Putin je tradičně terčem vtipů za to, že se nechává fotografovat při adrenalinových nebo fyzicky namáhavých činnostech. V minulosti si například vyzkoušel jízdu na koni, potápění nebo pilotování stíhačky.

Podívejte se, jak Vladimir Putin zachraňuje vzácné ptáky: