Newyorský soud v pátek rozhodl, že pouliční umělec Shepard Fairey, který se proslavil "svým" plakátem HOPE (Naděje), porušil autorská práva. Jak sám přiznal už v únoru, jako předlohu při své práci použil fotografii agentury AP. Ve chvíli, kdy si uvědomil, že jedná nezákonně, navíc všechny důkazy zničil.

Za urážku soudu mu byl teď vyměřen trest 300 hodin veřejně prospěšných prací a pokuta ve výši 25 tisíc dolarů (přes 483 tisíc korun).

Žalobci přitom požadovali nepodmínečný trest odnětí svobody.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Před šesti lety Shepard Fairey vytvořil plakát, který se později stal jedním ze symbolů volební kampaně Baracka Obamy. Stejně jako řada dalších, i jeho dílo se dočkalo řady parafrází. Jak ale rozhodl soud, umělec použil jako předlohu fotografii agentury AP a za to teď zaplatí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.