Poprvé za 25 let budou v pondělí stávkovat učitelé státních škol v americkém Chicagu na protest proti reformám, které prosazuje chicagský starosta a bývalý šéf Kanceláře prezidenta Baracka Obamy, Rahm Emanuel. Stávky se zúčastní 29 tisíc učitelů a dalšího personálu a postihne nejméně 350 tisíc studentů.

Spor se točí kolem počtu žáků ve třídách, výdajů na školství, hodnocení učitelů podle výsledků žáků, platů a autonomie ředitelů při hodnocení učitelů a jejich platů. Podle stávkujících učitelů plánované změny ohrožují jejich postavení.

"Je to obtížné rozhodnutí a doufali jsme, že se mu vyhneme," uvedla v neděli večer předsedkyně učitelských odborů Karen Lewisová. Starosta Emanuel označil stávku za "zcela zbytečnou", protože obě strany byly prý v jednání blízko dohodě.

Pokud by stávka trvala déle, mohla by vrhnout nepříznivé světlo i na předvolební kampaň Baracka Obamy, který v Chicagu začal svou politickou kariéru a má zde hlavní štáb i jeho kampaň.

Starosta Chicaga Emanuel byl šéfem Obamovy kanceláře. Především by ale dlouhodobější spor mohl ohrozit vztahy demokrata Obamy a odborů, které patří k největším finančním dárcům Demokratické strany.

 

Lewisová uvedla, že další jednání s městskými úřady by měla pokračovat během pondělka, ale obě strany konkrétní termín ale neoznámily.

Související