Řecká policie zadržela dva Čechy pro podezření ze špionáže na ostrově Lemnos na severovýchodě Egejského moře. Češi, kteří tam fotografovali vojenské objekty, tvrdí, že jen pořizovali záběry pro připravovanou počítačovou hru. Na svém webu to v úterý uvedl list Rossijskaja Gazeta. To že policie dva vývojáře zadržela, potvrdil mluvčí ministerstva vnitra.

"Byli zadrženi řeckou policií, protože pořizovali fotografie a videozáznamy vojenských objektů i přes výstražná upozornění. Údajně také vnikli do vojenského prostoru," uvedl tiskový mluvčí Vít Kolář. Dále dodal, že jsou zadržení stále na ostrově, přičemž je nejspíše policie převeze do správního centra oblasti, na ostrov Lesbos. Oba Češi zatím nebyli obviněni.

To, že na ostrově jsou vývojáři z firmy Bohemia Interactive potvrdil její PR manažer Ota Vrťátko. "Ano na ostrově byli. Sám teď nic nevím. Kolegové mi ani nezvedají telefony, ani neodpovídají na zprávy. Komunikujeme s řeckou ambasádou a ministerstvem zahraničních věcí," uvedl pro server IHNED.cz. Pochybení svých kolegů ale odmítá.

"Věřím, že kolegové nic neporušili. Stejně jako kdykoliv jindy měli jasné instrukce, jak se chovat. Děláme počítačovou hru s daty, která jsou veřejně přístupná. Není nic, co by kdo špionoval," dodal Vrťátko.

Chráníme bezpečnost i pověst

Zastupitelé z řeckého Lemnosu se již v minulosti vyjádřili proti záměru vývojářů situovat hru na ostrov v Egejském moři. Napjaté řecko-turecké vztahy jsou citélné právě na Lemnosu, který je pouhých sto kilometrů od tureckého pobřeží. Podle zastupitelů prý existuje riziko ohrožení bezpečnosti ostrova.

"Je otázkou národní bezpečnosti, aby určité části ostrova byly udrženy v tajnosti, avšak (ve hře) jsou ukázány ve vysokém rozlišení," vyjádřil se pro agenturu AFP místní předseda obecního zastupitelstva Costas Adamidis.

Mimo ohrožení bezpečnosti se zastupitelé obávají i o pověst ostrova.

"Nemůžeme si dovolit, aby náš ostrov, místo klidu a míru, byl (ve hře) proměněn v krvavou válečnou zónu," uvedl starosta Antonis Hatzidiamantis pro noviny Eleftherotypia Daily.

Ve hře ARMA III, kterou programuje česká firma Bohemia Interactive, bude hráč bojovat jako voják sil NATO v rozhodující bitvě proti agresorům z východu. Hráč se v roli Scotta Millera dostane právě na Lemnos a jeho úkolem bude získat strategickou převahu v celé válce.

Související