Evropská unie by se měla více integrovat a vyvíjet směrem k federaci národních států. Ve svém výročním projevu na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku k tomu vyzval předseda Evropské komise José Barroso. Podle něj by se také měla změnit základní smlouva EU.

"Nejsem pro superstát, ale pro demokratickou federaci národních států. To je náš politický horizont," uvedl Barroso. "To by nakonec znamenalo vytvoření nové smlouvy EU," dodal.

Návrh na znění nové smlouvy prý EK připraví ještě před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. "Hluboká a opravdová hospodářská a měnová unie může začít fungovat i se současnými smlouvami, ale završena může být jen s novou smlouvou," vysvětlil předseda komise.

Barroso také nastínil plány na vytvoření jednotného dozoru nad bankami v eurozóně. Jde podle něj o "ohromný skok... odrazový můstek pro bankovní unii," napsala britská televize BBC. Evropská centrální banka by tak získala mnohem větší regulační a kontrolní pravomoci nad asi 6 tisíci bankami.

Plán však s velkou pravděpodobností narazí na tvrdý odpor ve zemích, jako je Velká Británie, kde veřejnost raději vidí přenášení pravomocí z Brusel na národní státy než naopak.

Související