Rozruch v Británii vyvolaly v pátek snímky vévodkyně z Cambridge nahoře bez, které publikoval francouzský časopis Closer. Kate, která patří k nejsledovanějším celebritám britské královské rodiny, a její manžel princ William jsou celou záležitostí "rozezleni".

Bulvární magazín Closer v pátečním vydání zveřejnil snímky třicetileté Kate, jak se během dovolené s Williamem minulý týden sluní bez podprsenky u bazénu v oblasti Luberonu na jihu Francie.

Snímky jsou pořízené teleobjektivem. Časopis otiskl celkem čtyři strany snímků královského páru. Na některých je Kate nahoře bez.

"Představitelé dvora uznali, že jde o autentické snímky, a tvrdí, že královský pár je rozezlen," uvedla BBC. "Domnívají se, že byly překročeny přijatelné meze. Nemohou uvěřit tomu, že by někdo takové snímky a pořídil a zveřejnil," citovala dále britská stanice představitele královské rodiny. Podle nich královský pár "již nemohl jít na izolovanější místo".

Princova kancelář v oficiálním prohlášení odsoudila to, že soukromí vévody a vévodkyně z Cambridge bylo narušeno "groteskním a zcela neomluvitelným způsobem". Podle ní to připomíná nejhorší excesy tisku za života Williamovy matky, princezny Diany.

Tyto komentáře jsou mnohem ostřejší, než první reakce, kdy William a Kate uvedli, že jsou "smutní a zklamaní".

Zaskočeni na Dálném východě

William, který je po svém otci Charlesovi druhým v pořadí na trůn, a Kate jsou nyní na cestě po Dálném východě. Královský pár se o celé věci dozvěděl dnes ráno a viděl i obálku, jak ji Closer zveřejnil na své webové stránce.

List The Daily Telegraph napsal, že představitelé Williamovy kanceláře nyní konzultují právníky ve Francii a zvažují, jaké kroky by mohly být podniknuty proti časopisu a fotografovi.

Snímky pořízené teleobjektivem se vracejí do doby před 15 lety, řekl The Daily Telegraph královský zdroj. Narážel na fakt, že v srpnu 1997 v Paříži zahynula princezna Diana, když se svým milencem ujížděla před novináři.

"Je to zklamání, je to smutné a vrací to čas do doby před 15 lety. Vždy jsme zdůrazňovali, že vévoda a vévodkyně z Cambridge si zaslouží soukromí, zejména když jsou na prázdninách u své soukromé plovárny," řekl tento zdroj.

Podle Closer byly snímky pořízeny, když královský pár byl na zámku královnina synovce, vikomta Davida Linleyho, v Provence. Podle BBC byly snímky nabídnuty i britským listům, které je ale odmítly.

Publikace snímků Kate nahoře bez následují poté, co byl její švagr, princ Harry, vyfotografován nedávno nahý na večírku v Las Vegas. Podle šéfredaktora Closer se nyní Harry bude cítit v tomto směru "méně osamělý".

Harryho snímky, které zveřejnil americký bulvární portál TMZ, byly nakonec bez problémů přístupné na internetu. V Británii je však otiskl jen bulvární deník The Sun.

Související