Velká Británie získala podporu několika dalších členských států EU, které odmítají zavedení kvót pro ženy ve vedení společností. Návrh prosazuje Evropská komise. Do roku 2020 by podle něj zasedlo v dozorčích radách firem kotovaných na burze alespoň 40 procent žen.

Devět zemí, mezi nimiž je i Česká republika, Malta nebo Nizozemsko se kvůli tomu písemně obrátilo na šéfa EK Josého Barrosa a eurokomisařku pro spravedlnost a vnitro Viviane Redingovou, která by už brzy návrhy měla nastínit, píše list Financial Times.

Devět signatářských zemí má dostatečnou sílu případnou legislativu v EU zablokovat, neboť návrhy Evropské komise musejí přijmout i členské státy EU.

"Souhlasíme s názorem komise, že ve vedení veřejně kotovaných společností, je stále příliš málo žen," píše se v listu. Jakákoli cílená opatření v této oblasti by ale podle signatářů měla vycházet od zemí a být zaváděna na národní úrovni.

"Proto nepodporujeme přijetí právně závazných opatření pro ženy ve vedení firem na evropské úrovni," uvádí dopis.

Švédsko s Německem ho sice nepodepsaly, avšak zaznělo z nich, že by celoevropský systém kvót nepodpořily.

V Evropské unii už několik zemí, například Itálie, Francie a Nizozemsko, kvóty přijalo. Většina států je ale přesvědčena, že každá země by si měla najít vlastní cestu k posílení ženského prvku v byznysu.

Proti se v minulých týdnech vyjádřili i zástupci podnikatelské sféry. Organizace Business Europe, největší seskupení unijních zaměstnavatelů, uvedlo, že jednotné unijní kvóty nejsou odpovědí na reálné problémy, s nimiž se ženy pokoušející se kariérně růst, potýkají.

Ženy podle údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) z počátku roku ve vedení velkých evropských firem tvoří 13,7 procenta.