Případ dvou mladých Čechů, které před týdnem zadrželi na řeckém ostrově Limnos kvůli podezření ze špionáže, výrazně zkomplikuje stávka soudců a soudního personálu, která začala v pondělí.

Stávka bude trvat minimálně pět dní, ale protáhnout se může až na měsíc. Rozhodnutí o odvolání, které v pondělí podal advokát obou zadržených, se tak zatím odkládá na neurčito. ČTK to řekla vedoucí českého konzulátu v Aténách Blanka Kovacsová.

Dva čeští občané ve věku 28 a 33 let jsou zatím ve vazbě na ostrově Lesbos, protože podle policie během dovolené překročili zákaz a fotografovali vojenské objekty.

Obhajoba se snaží jejich obvinění ze špionáže vyvrátit, ale odvolání, které v pondělí v tomto smyslu podala, bude na úřadě čekat delší dobu na vyřízení.

V pondělí totiž začala stávka pracovníků v justici a všechny lhůty pro rozhodnutí o odvolání se značně protáhnou, a to možná až o měsíc.

Pokud bude odvolání vyřízeno kladně, bude moci obhajoba předložit další důkazy o nevině českých občanů, a justiční orgán by pak dokonce mohl připustit vyšetřování na svobodě a propuštění Čechů na kauci.

V opačném případě má advokát k dispozici ještě jeden pokus o odvolání, teprve potom bude definitivně rozhodnuto o začátku soudního řízení. Celá procedura může trvat i měsíce. V případě odsouzení hrozí oběma mužům 5 až 20 let vězení.

Fotografie pro počítačovou hru

Češi jsou zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Podle prvních zpráv médií řecká policie uváděla, že na ostrově Limnos pořizovali snímky pro novou hru, která se na něm odehrává.

Společnost Bohemia Interactive ale odmítla, že by její zaměstnanci byli v Řecku pracovně, a také oni později uvedli, že na Limnosu trávili soukromou dovolenou a fotky pořizovali jako turisté. Pro řeckou stranu jde ale o velmi citlivou věc a případné o pokusy o špionáž posuzuje přísně.

Svůj postoj zmiňovaná česká počítačová firma znovu zopakovala i ve svém dnešním prohlášení, kde zdůrazňuje, že její zaměstnanci na ostrově nezískávali podklady pro vytváření počítačové hry.

"Jejich dovolená byla výsledkem zájmu o ostrov, kterým je inspirováno prostředí počítačové hry Arma 3, na jejímž vývoji oba již dva roky pracují," uvedla Bohemia Interactive. Fotografie vojenské základny prý pořídili omylem za jízdy autem, a firma proto celý případ označuje za nedorozumění.

Související