Barmská vláda udělila po roce další amnestii trestancům. Podle opozice by mohli být mezi 514 propuštěnými také političtí vězni, jichž je v zemi údajně ještě 424.

Státní televize ale při oznámení amnestie, která byla vyhlášena údajně z humanitárních důvodů, neupřesnila, o jaké osoby půjde.

"Jsme optimističtí, že jde o zbývající politické vězně," řekl podle agentury Reuters činitel Národní ligy pro demokracii (NLD) a rovněž bývalý politický vězeň Nain Nain.

Že mezi amnestovanými jsou političtí vězni, potvrdilo i pomocné sdružení pro politické vězně AAPP se sídlem v Thajsku. Jejich počet ale stále ještě zjišťuje.

Jde o další ze série propouštění, do nichž se barmský vládnoucí režim v posledních letech pustil poté, co provedl určitou politickou a ekonomickou liberalizaci země.

Barma amnestii vyhlásila dvakrát už loni, v květnu a pak v říjnu. V tamních věznicích a pracovních táborech bylo do května zhruba 60 tisíc lidí.

Při první amnestii se jich dostalo na svobodu asi 20 tisíc, při druhé 6359 včetně dvou stovek politických. Mnoho významných vězňů ale za mřížemi zůstalo.

Související