V Číně po pouhých dvou dnech skončil proces s bývalým policejním šéfem Wang Li-jünem, který je jednou z klíčových postav největší politické aféry poslední doby v Číně.

Policista je obviněn, že pomáhal zatajit vraždu, již spáchala manželka kdysi vlivného stranického funkcionáře Po Si-laje. Soud oznámil, že verdikt vynese později. Obvinění, která byla proti Wangovi vznesena, souzený neodmítl.

"Obžalovaný Wang Li-jün nepopřel obvinění, která byla proti němu vznesena, tedy zneužití pravomocí veřejného činitele, zneužití zákonů pro osobní zájmy, pokus nezákonně opustit zemi a přijímání úplatků," sdělil mluvčí soudu Jang Jü-čchüan novinářům.

Proces byl formálně zahájen před soudem ve městě Čcheng-tu v pondělí za zavřenými dveřmi, kdy se prý projednávala i blíže neupřesněná státní tajemství.

Jednání bylo podle Pekingu veřejné, zahraniční novináři ale do soudní síně vpuštěni nebyli, uvedl zpravodajský server BBC. Čínská média o procesu převážně mlčela a vyhledávání Wangova jména bylo na čínském mikroblogu Weibo blokováno.

Podle agentury Nová Čína jsou důkazy proti Wangovi pádné až zdrcující. Za korupci hrozí někdejšímu policejnímu šéfovi až trest smrti, jeho obhájce Wang Jün-cchaj ale vyjádřil naději, že soudci budou k jeho klientovi shovívaví, protože nakonec "významně přispěl k vyřešení" aféry.

Wang Li-jün, někdejší policejní šéf v 33milionovém čínském městě Čchung-čching, býval blízkým spolupracovníkem donedávna vlivného politika Po Si-laje. Ten byl před několika měsíci vyloučen z politbyra Komunistické strany Číny poté, co vyplulo na povrch, že jeho manželka je odpovědná za listopadovou vraždu britského obchodníka Neila Heywooda.

Žena byla v srpnu odsouzena k podmíněnému trestu smrti s odkladem na dva roky. Nad souzením Poa vedení Číny zatím váhá.

Zatajování zločinu

Čínská státní média naznačila, že Wang se původně podílel na zatajování zločinu. Začátkem února byl nicméně propuštěn z funkce čchungčchingského policejního šéfa a pár dní nato se překvapivě uchýlil na americký konzulát ve městě Čcheng-tu a chtěl tam požádat o politický azyl. Američanům zde podal informace o korupci v zemi a o vraždě ve vysoké čínské politice.

Proč se rozkmotřil s Poem a pokusil se o útěk, zatím není jasné. Wang tvrdil, že se bojí o život kvůli střetu s Poem. Prý poskytl podrobné důkazy o tom, že Heywood byl otráven. Wang nakonec z konzulátu odešel a od té doby je ve vazbě.

Proces s Wangem, který v minulosti proslul nesmlouvavým potíráním organizovaného zločinu v Čchung-čchingu a byl i předlohou příkladného policisty v čínském televizním dramatu, se uskutečnil krátce před napjatě očekávaným sjezdem čínské komunistické strany, na němž mají stávající straničtí vůdci předat moc nové generaci.

Související