Americký liberální investigativní list Mother Jones zveřejnil na internetu tajně pořízené video zachycující, jak republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney na soukromé večeři hovořil podle všeho ironicky a neuctivě o voličích prezidenta Baracka Obamy. Na svém webu o tom v pondělí informovala britská BBC.

Romney na setkání se svými sponzory podle záznamu řekl, že nikdy nezíská hlasy téměř poloviny Američanů, kteří podle něj neplatí daně a budou volit Obamu, ať se stane cokoli.

"Je s ním 47 procent lidí, kteří jsou závislí na vládě, kteří si myslí, že jsou oběti, kteří si myslí, že vláda se o ně má postarat, že mají právo na zdravotní péči, na stravu, na bydlení, na všechno. Nikdy je nepřesvědčím, že mají mít osobní odpovědnost a postarat se o svůj život," uvedl republikánský kandidát.

Romneyho tým podle BBC autenticitu záznamu 50 dní před prezidentskými volbami nepopřel, jen prohlásil, že republikánský kandidát chce pomoci všem lidem, kteří trpí Obamovou ekonomikou.

Romney sám se ke svým výrokům přihlásil, ačkoliv je nepovažuje za "elegantně pronesené". Ke sponzorům prý hovoří jiným způsobem než k veřejnosti, obsah sdělení je ale stejný.

Během večeře také Romney prohlásil, že mu jeho etnický původ kazí šanci na vítězství. "Kdyby se (můj otec) narodil mexickým rodičům, měl bych větší šanci vyhrát."

Obamův tým je pohoršen

Obamův volební tým vyjádřil pohoršení. "Je šokující, že kandidát na prezidenta Spojených států říká za zavřenými dveřmi bohatým dárcům, že polovina Američanů se považuje za nějaké oběti a nejsou připraveni vzít život do svých rukou," uvedl ředitel prezidentovy kampaně Jim Messina.

Obama sám měl před čtyřmi lety potíže, když během své cesty za prezidentstvím označil voliče v malém městě v Pensylvánii fakticky za nesnášenlivé, bigotní a militantní.

Romneyho volební tým se obává, že by video mohlo odvést pozornost od hlavních témat jeho kampaně a stočit ji směrem k navrhovaným daňovým úlevám pro bohaté a ke snaze odvrátit tvrzení demokratů, že Romney sám v minulosti neplatil daně. Poradci prezidentského kandidáta se přitom snaží ho vylíčit jako empatického a starostlivého muže.

Podle deníku The New York Times pomáhal s nalezením a zveřejněním videí James Carter, vnuk bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který na svém účtu na serveru Twitter provádí internetový výzkum ve prospěch Obamovy kampaně. Romney často Carterova dědečka přirovnával k Obamovi a naznačoval, že oba prezidenti selhali.

Romney jako tajná zbraň Obamovy kampaně

Uniklé video je jen další epizodou v Romneyho zmatené předvolební kampani, kvůli níž jeho vyhlídky na vítězství nevypadají příliš příznivě. Politikovi se nedaří v průzkumech veřejného mínění a méně šancí mu dávají i volební modely.

Z nevýrazného republikána si tento týden utahoval i populární satirický pořad Saturday Night Live na stanici NBC. "Volby se blíží a situace není dobrá. Ekonomika jde z kopce, pracovní trh je příšerný a teď kritizují i moji zahraniční politiku ... Já se ale nebojím. Ani trochu. ... Naše kampaň má tajnou zbraň," říká ve skeči herec představující Obamu. Střih pak ukáže představitele Romneyho, který se neobratně snaží navázat vztah s voliči.

Související