Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij převzala Zlatou medaili, která je nejvyšším oceněním amerického Kongresu. Cenu dostala již v roce 2008, tehdy ji však nemohla osobně převzít, protože byla v domácím vězení.

Sedmašedesátiletá ikona barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír strávila v izolaci s přestávkami celkem 15 let, než byla v roce 2010 při zahájení demokratizace barmského vojenského režimu propuštěna.

Letos v květnu mohla Su Ťij poprvé po 24 letech vycestovat ze země. Převzetí ocenění označila za "jeden z nejdojemnějších dnů ve svém životě."

Ve Spojených státech je nositelka Nobelovy ceny za mír opět po 40 letech. V úterý se tam setkala s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

V rozhovoru s ní se vyslovila pro zmírnění sankcí vůči své zemi. Ty byly podle ní důležité pro vytváření tlaku na barmskou vojenskou vládu, ale nyní musí Barmánci sami konsolidovat demokracii.

Zlatá medaile je spolu s prezidentskou Medailí svobody nejvyšším americkým civilním vyznamenáním. Jako první ji dostal prezident George Washington v roce 1776. V posledním zhruba půlstoletí jí byly oceněny tak rozdílné osobnosti jako Winston Churchill, Frank Sinatra, Raoul Wallenberg či Matka Tereza.

Související