Prezident Václav Klaus opět zkritizoval Evropskou unii. Nejnověji si vybral téma její federalizace.

V rozhovoru pro britský list The Sunday Telegraph prohlásil, že snahy o federalizaci EU zničí demokracii i národní stát. "Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státnost a naši suverenitu. To je ve federaci nemožné. Evropská unie by se měla vydat opačným směrem," řekl.

Klausova slova byla mimo jiné reakcí na prohlášení předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, který 12. září oznámil, že v roce 2014 zveřejní návrhy na federalizaci sedmadvacítky.

"To je poprvé, co potvrdil skutečné ambice dnešních protagonistů dalšího prohlubování evropské integrace. Do dneška lidé, jako je pan Barroso, tyto ambice před evropskou veřejností tajili. Bojím se, že má Barroso pocit, že teď je ten správný čas oznámit takový absolutně špatný vývoj. Myslí si, že dokončují koncept Evropy, ale podle mě jej ničí," řekl český prezident.

Vedle Barrosa vyzvalo k užší evropské integraci v minulém týdnu devět unijních zemí, včetně Německa a Francie.

Podle německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho by měly členské země přijít o možnost vetovat rozhodnutí v oblasti obranné politiky. Nemělo by se pak stát, že by jediný stát mohl blokovat návrhy, mezi nimiž by časem mohl být i vznik evropské armády.

Ministr také vyzval k vytvoření funkce přímo voleného prezidenta EU, který by "osobně jmenoval členy své evropské vlády".

Politici se chtějí vyhnout dohledu voličů

Klaus motivaci politických elit k přesunu rozhodovacích pravomocí z národní na nadnárodní úroveň vidí v tom, že politikům umožňuje vyhnout se částečně dohledu voličů, a zvýšit tak svoji moc.

To, že se jim podařilo zpochybnit existenci národních států, považuje pak za nejhorší z mnoha chyb a lží při vývoji EU.

Kriticky se český prezident vyjádřil také ke své nedávné návštěvě Itálie.

"Bylo pro mě skutečně velmi depresivní, kolik čelných italských politiků vyjadřovalo názor, že je nutné přesunout kompetence z Itálie do Bruselu kvůli jedné věci: pasivně přijímají, že sami nejsou schopni činit racionální rozhodnutí. Teď mají výmluvu nebo alibi, že 'jsou nuceni to udělat'," nechal se slyšet Klaus, podle něhož se tak vyhýbají zodpovědnosti a vzdávají demokracie.

Prezident v rozhovoru také řekl, že by ho v roce 1989 nikdy nenapadlo, že bude dnes muset připomínat hodnotu demokracie. Považuje to prý za ironii dějin.