Vážná fiskální krize, se kterou se potýká palestinská samospráva, by mohla ohrozit snahy o vznik samostatného palestinského státu. Podle agentury AFP to v neděli v sídle OSN v New Yorku prohlásil ministr financí palestinské autonomní správy Nabíl Kasis.

"Řešení v podobě dvou států bude ohroženo, pokud palestinská samospráva nebude dál schopna pokračovat v činnosti a v přípravách" na toto řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl Kasis médiím po schůzce 27 dárcovských zemí a organizací v sídle OSN.

Upozornil, že tato situace by mohla nastat "velmi rychle". Podotkl také, že dárci, kteří slíbili 300 milionů dolarů, svůj závazek zatím nesplnili, a vybídl je k rychlému řešení věci.

Světová banka minulý týden upozornila na prohlubující se fiskální problémy na palestinských územích a vyzvala dárcovské země, aby palestinské samosprávě urychleně pomohly.

Palestinská ekonomika podle ní potřebuje z dlouhodobého pohledu investice do soukromého sektoru, čemuž ale brání politická situace. Banka upozornila, že o 60 procentech území západního břehu Jordánu stále rozhoduje Izrael.

Příčinou vážných fiskálních potíží jsou neočekávaně vysoké výdaje na penze a půjčky a také příjmy snížené oproti předpokladům o sedm procent. Důvodem je pomalá ekonomika, a to zejména v pásmu Gazy, které samospráva politicky neovládá.

Na západním břehu a v pásmu Gazy měl podle předchozích mírových dohod s Izraelem vzniknout palestinský stát. Mírové rozhovory ale stagnují a na palestinských autonomních územích panuje provizorní stav.

Související