Český prezident Václav Klaus v úterním projevu na zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů zpochybnil úspěšnost různých mezinárodních mírových misí či vyjednávacích týmů.

Podle něj motorem jednání musejí být především domácí představitelé, jako tomu bylo například při dělení Československa. Mezinárodní společenství by nemělo podléhat pokušení vnucovat stranám konfliktu řešení zvnějšku.

Mandát jednajících stan by se proto podle Klause měl opírat o místní zvyklosti. Světové společenství nesmí podléhat pokušení zvnějšku vnutit stranám konfliktu řešení, které sice považuje za správné, jež ale mnohdy nesouzní s dlouhodobým spontánním vývojem v dané zemi, nebo v regionu, uvedl český prezident, který ve své funkci před Valným shromážděním vystoupil naposledy.

"Je třeba si klást také otázku, jaký je úspěch mírových jednání a mezinárodních misí? Zlepší vnější intervence situaci, nebo naopak ji zhorší, protože zablokuje spontánní procesy, které by v regionu nastolily stabilitu možná za cenu menších obětí, než si vyžádala vnější intervence? Je například vývoj v Iráku, stále otevřená kyperská otázka nebo nezávislost Kosova úspěchem OSN, nebo nikoli?" poznamenal Klaus, který kvůli tradičnímu nedodržení časového rozvrhu ve všeobecné rozpravě VS OSN na své vystoupení oproti původním plánům čekal zhruba o hodinu a půl déle.

"V Sýrii neprotestují nahodilé skupiny"

Ve svém projevu se přitom dotkl situace v Sýrii zmítané občanskou válkou. "Není pochyb o tom, že situaci v Sýrii musíme vidět v širší a delší perspektivě. Neměli bychom pouze vědět, co máme udělat dnes, ale také co máme udělat zítra a pozítří. Obávám se, že to je nejpodstatnější poučení z jiných podobných problémů, v poslední době z vojenské intervence v Libyi, která jasně ukázala, že vojenskou silou stabilní řešení nalézt nelze," řekl prezident.

Česko by podle něj Sýrii přálo obdobný přechod k demokracii, jaký zažilo samo, v současné době ale nevidí uskutečnitelné řešení. Nyní je tak nutné pomoci především místním lidem, kterých se "neospravedlnitelná situace v zemi dotýká". Klaus připomenul, že ČR již například poskytla lékařskou pomoc syrským uprchlíkům.

Ještě před svým projevem prezident v rozhovoru s novináři prohlásil, že situace v Sýrii je komplikovanější, než se uvádí v médiích. "Já si prostě nedovedu představit, že by bojovali osamocení, izolovaní občané Sýrie s vládní armádou. S čím by bojovali? To přece není možné. Jestli bojují s armádou, tak musejí mít těžké zbraně. Jestli mají těžké zbraně, tak to není izolovaná, nahodilá skupinka protestujících. Takže já bych i v této věci mluvil o Sýrii trochu vážněji," řekl.

Klaus pobyt v New Yorku zakončí ve středu, kdy jej mimo jiné čeká setkání s krajany. V pondělí tu představil anglické vydání své knihy Evropská integrace bez iluzí a byl na recepci pořádané americkým prezidentem Barackem Obamou pro státníky na zasedání Valného shromáždění OSN.