Katar je velmi aktivní na trhu s moderním uměním. Snaží se nakoupit nová díla, jimiž chce obohatit svá muzea. Vyplývá to z dokumentu francouzské společnosti Artprice zabývající se analýzou trhu s uměleckými díly.

Její ředitel Thierry Ehrmann konstatoval v rozhovoru s agenturou AFP, že v minulých 18 měsících se v databázi Artprice objevil velmi významný počet katarských žádostí o koupi.

"Katar, který má jenom 1,8 milionu obyvatel a jehož území nedosahuje ani velikosti jednoho z krajů Německa, zaslal téměř stejný počet požadavků o nákup jako Německo", v němž žije 81 milionů lidí, řekl Ehrmann. Podle něj Katar uvedl do chodu "neobyčejnou mašinerii", aby se stal jedním z hlavních hráčů na trhu.

"Katar neriskuje, vybírá to nejlepší a přistupuje na nejvyšší ceny. Hodlá z Dauhá učinit světovou metropoli umění," dodal Ehrmann.

Velkolepého vstupu Kataru na trh si všimli i ostatní odborníci, když začátkem roku Katar koupil slavný obraz Hráči karet Paula Cézanna za odhadovanou cenu 250 milionů dolarů (skoro pět miliard korun).

Katarský úřad, který má na starosti muzea v zemi, patří podobně jako členové vládnoucí rodiny Sáníů k nejprominentnějším abonentům skupiny Artprice.

"Díky jejich mimořádným finančním možnostem tato země systematicky při nákupu přeplácí v průměru o 40 až 45 procent," tvrdí se ve studii, již má Artprice zveřejnit v plném znění v listopadu.

Katar nemá vlastní aukční síň, ale při nákupech spolupracuje s experty z celého světa. Nakupuje díla, jejichž cena začíná na 100 tisících eurech a zaměřuje se na současné umělce, zejména na mladé Araby. U skupiny Artprice poradci Katařanů pátrají po dílech například Američanů Richarda Serry, Jeffa Koonse a Marka Rothkoa, Brita Damiena Hirsta nebo Japonce Takašiho Murakamiho.