Zakladatel kontroverzního webu WikiLeaks Julian Assange se rozhovořil o podmínkách, v nichž žije na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Ukryl se tam letos v červnu, aby se vyhnul vydání švédské justici. Ta ho obviňuje ze dvou sexuálních útoků. Assange vinu popírá.

V rozhovoru pro list Daily Mail australský internetový aktivista uvedl, že žije v malé místnosti a spí na matraci položené na zemi. K dispozici má několik polic s knihami, stolek a kožené křeslo.

Darem od svých příznivců dostal běžecký trenažér, aby nezanedbával fyzickou kondici.

Svůj pobyt v areálu velvyslanectví přirovnává Assange k životu kosmonautů v orbitální laboratoři. Se skutečným vězením je ale pobyt na ambasádě podle něj nesrovnatelný.

První dva měsíce si prý docela užíval, protože dny trávil politickými diskusemi a pravidelným nácvikem evakuace. Ekvádorští diplomati se totiž obávali, že britská policie velvyslanectví obsadí, aby mohla Assange zatknout a vydat ho do Stockholmu.

Když toto nebezpečí pominulo, ovládla Assangeův život nuda. Pracuje prý 17 hodin denně, pravidelně cvičí a sleduje televizi, hlavně filmy a seriály. Nedostatek slunečního svitu nahrazuje tabletami vitaminu D a ultrafialovou lampou.

Živí se pokud možno čerstvým jídlem, které mu přinášejí přátelé a personál velvyslanectví. Stýská se mu po rodině a přátelích.

Nedávno Assangeovi svitla naděje, že se po čtvrt roce dobrovolné internace alespoň na chvíli podívá do reálného světa. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo se během Valného shromáždění OSN v New Yorku dotázal svého britského kolegy Williama Haguea, zda by britské úřady dovolily Assangeovi dočasně ambasádu opustit, aby vyhledal lékařské ošetření.

Odpověď ale zatím nepřišla. Podle médií je Assange bledý a ochraptělý, vážnější nemocí ale netrpí.

Související