Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn se nedopustil skupinového znásilnění, rozhodl v úterý soud v severofrancouzském Lille. Prokuratura tak proti Straussi-Kahnovi, který byl před aférou považován za favorita francouzských prezidentských voleb, stáhla tato obvinění.

Vyšetřovatelé Strausse-Kahna podezřívali, že se činu dopustil v prosinci 2010 při večírku s prostitutkami v hotelu ve Washingtonu. Prostitutka, která někdejšího šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) obvinila, ale nyní změnila svou výpověď, uvádí server listu Le Monde.

Prokuratura se začala případem zabývat letos v květnu na základě výpovědi jedné z prostitutek, která byla se Straussem-Kahnem a s dalšími podnikateli na večírku ve Washingtonu. Žena původně tvrdila, že sex odmítla, ale že k němu byla donucena. Nyní však uvedla, že její odmítnutí bylo součástí "sexuální hry".

"Ve chvíli, kdy oběť souhlasí (se sexem), nejsou naplněny podmínky znásilnění, a zločin tedy neexistuje," prohlásil prokurátor Frédéric Favre.

Rozhodnutí státního zastupitelství je důležitým vítězstvím pro Strausse-Kahna. Ten se přitom potýká i s dalšími obviněními ze sexuálních deliktů.

 

Letos byl Strauss-Kahn ve Francii vyšetřován pro podezření z napojení na mezinárodní kuplířskou síť a policejní korupci kolem luxusního hotelu Carlton v severofrancouzském městě Lille. V této aféře byl koncem března předběžně obviněn z "napomáhání organizovanému kuplířství", za což mu hrozí až 20 let vězení. Prokuratura zkoumá, zda Strauss-Kahn věděl, že sexuální večírky, jichž se v letech 2010 a 2011 účastnil v severní Francii, v Paříži a ve Washingtonu a které údajně organizovali jeho známí podnikatelé, byly sjednávány s pasáky a prostitutkami.

Kvůli sexuální aféře se Strauss-Kahn také vzdal svého místa v čele MMF. Loni v květnu ho pokojská z newyorského hotelu obvinila, že ji násilím přinutil k orálnímu sexu. Finančníkovi kvůli tomu hrozilo až 25 let vězení, americká prokuratura ale obvinění nakonec stáhla, protože se vynořily pochybnosti o důvěryhodnosti pokojské. Žena však Strausse-Kahna žaluje ještě v občanskoprávním sporu a požaduje po něm odškodné.

Související