Bývalý komorník papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele, který byl v takzvané "kauze Vatileaks" obviněn z krádeže tajných dokumentů ve Vatikánu, se dnes před soudem označil za nevinného. U soudu, který začal v sobotu, si také postěžoval na podmínky svého zadržování.

"Co se týče krádeže za přitěžujících okolností, považuji se za nevinného. Cítím se ale vinen, že jsem zradil důvěru, kterou ve mě vkládal Svatý otec, jehož miluji jako syn," prohlásil dnes před soudem Gabriele. Bývalý komorník zároveň prohlásil, že jednal sám bez komplice. Připustil nicméně, že má mnoho kontaktů, včetně řady kardinálů, ve Vatikánu, kde pociťoval rozsáhlé znepokojení nad stávající situací.

Někdejší služebník hlavy katolické církve je obviněn z toho, že dokumenty, které prý vynášel z Vatikánu, poskytoval médiím. Chtěl tím podle sdělovacích prostředků upozornit na údajné zlo a korupci uvnitř římskokatolické církve.

Třiačtyřicetiletý Gabriele byl oficiálně obviněn v polovině srpna. Aféra s úniky tajných dokumentů ale naplno propukla už v květnu, kdy byl zatčen. Gabriele, do té doby považovaný za Benediktova velmi loajálního sluhu, prý ofotografoval velké množství přísně tajných dopisů a dalších dokumentů z kanceláře papežova osobního tajemníka George Gänsweina.

Obviněný, který vynesl spisy, jež by zaplnily osm desítek krabic na papír, podotkl, že "není jediný, kdo v průběhu let předával tajné informace tisku". Zároveň upozornil, že za svou činnost nechtěl žádné peníze. "To byla moje podmínka," podotkl.

Gabriele si také postěžoval na podmínky svého zadržování krátce po zatčení a zejména na "psychologický nátlak". Tvrdil, že prvních 14 dní strávil v malé cele, kde nemohl ani natáhnout ruku a kde bylo světlo rozsvícené 24 hodin denně.

Proti tomuto tvrzení se poté ohradil vatikánský mluvčí Federico Lombardi, podle kterého Vatikán dodržuje mezinárodní konvence ohledně podmínek zadržování osob.

Soud s Gabrielem začal ve Vatikánu v sobotu. Pokud bude bývalý papežův komorník uznán vinným, hrozí mu nepodmíněný trest vězení. Papež se ale také může rozhodnout, že mu udělí milost.

Související