Na půdě Denverské univerzity se ve středu večer místního času proti sobě poprvé postavili dva muži, kteří bojují o Bílý dům. Barack Obama s modrou a Mitt Romney s červenou kravatou na pódium přišli stejně rázným krokem, dlouho si potřásali rukou a usmívali se do publika.

Devadesátiminutový blok témat byl rozdělen do šesti 15minutových částí. Každý z kandidátů měl na vyjádření dvě minuty a pravidelně se střídali.

Mezi hlavními ekonomickými tématy nechyběly otázky okolo vytvoření nových pracovních míst, zdravotní péče i daní a pomoci pro střední třídu.

A i když oba odpovídali po většinu času pevným klidným hlasem, dívali se tomu druhému odhodlaně do očí (Romneymu se to dařilo podstatně lépe) a chvílemi divoce gestikulovali, Obama stále klouzal pohledem do země a projev jeho soupeře byl tak na první pohled mnohem "živější".

Před samotnou debatou politologové i komentátoři amerických médií mluvili o kritickém momentu, o poslední příležitosti Mitta Romneyho, kterou když nevyužije, je s ním jednoduše řečeno konec.

Hodnocení debaty

Jiří Boudník - Prezident Obama si vybral kravatu, identickou s pozadím, guvernér Romney si lépe vybral červenou kravatu, což dotvořilo americkou trikolóru. Obama působil celkově sebejistě, ale v případě faktů měl byznysmen Romney více trumfů v rukávu a překvapivě byl více empatický. Zatímco Obama hovořil všeobecně o lidech, o střední vrstvě, Romney se zaměřil na byznys, na „jobs, jobs, jobs", snížení daní a zvýšení platů. Moje celkové hodnocení výkonu v první debatě: Obama 49 - Romney 51.

Ondřej Schneider - Nejvýraznější byl rozdíl v diskusi daňové politiky, kdy Romney upozornil prezidenta, že jeho plán na zvýšení daní pro fyzické osoby postihne i malé firmy, které zaměstnávají čtvrtinu Američanů a jejichž majitelé platí daně jako fyzické osoby, a ne jako korporace. Prezident Obama na tento argument nijak nereagoval, což nesvědčí o stoprocentní přípravě na diskusi.

Stanislav Perkner - Romney mě překvapil tím, že tentokrát nepromlouval ke konzervativnímu křídlu Republikánské strany: Tea Party ho za to bude kritizovat. Obama zvolil státnický tón. Profesor ústavního práva, který pozorně - a tak trochu pobaveně - naslouchá, ale nakonec naivního studenta uvede na pravou míru.

Bývalý guvernér státu Massachusetts se poučil, a zaměřil se proto na konkrétní lidské příběhy těch, kteří pod Obamovým vedením země "trpí". Konkrétně je zmiňoval asi stejně často jako svůj plán z roku 2009, který prý může posloužit jako model pro celonárodní reformu.

Velkým tématem se podle očekávání stala Obamacare, tedy zdravotnická reforma, kterou Barack Obama i přes republikánskou nevoli nakonec prosadil. Romney by ji prý nahradil, neřekl ale jak. Jen opět připomněl, jeho plán pro Massachusetts se dá aplikovat v každém státě USA.

Republikánský lídr v bloku věnovanému státnímu deficitu prohlásil, že nechce, aby Spojené státy skončily jako Španělsko, na téma daní zase poznamenal, že je bohatým určitě snížit nechce a že střední třídě je naopak nezvýší.

Jak se shodují americká média, Barack Obama, ze začátku stejně suverénní jako jeho soupeř, se ke konci debaty stále více stahoval z pohledu kamer.

Romantické vyznání

Jeho projev nebyl zdaleka tak přesvědčivý, jak je u něj obvyklé, navíc často klopil oči.

Mimochodem, Barack Obama se svou manželkou v den debaty oslavil 20. výročí svatby. A prezident jí nezapomněl popřát hned na začátku debaty před zraky milionů diváků.

Romney k tomu ještě poznamenal, že jde určitě o to nejromantičtější místo, kde se prezident mohl vyjádřit - navíc po jeho boku.

Související