Napětí mezi Tureckem a Sýrií po středeční smrti pěti tureckých občanů způsobené náhodnou syrskou palbou opět narostlo, když se Ankara rozhodla v odvetě bombardovat dělostřelectvem syrské pozice.

Zahynuli přitom podle všeho tři syrští vojáci. Rada bezpečnosti OSN se chystá incident odsoudit, ale po zásahu Ruska bude její prohlášení pravděpodobně o něco mírnější, než předpokládal původní návrh.

Turecká vláda si ve čtvrtek vymohla od svého parlamentu schválení ročního mandátu pro vojenské operace mimo území Turecka, pokud to bude kabinet považovat za nezbytné. Podobně jako v případě operací proti Kurdům na iráckém území tak bude moci turecká armáda vtrhnout do Sýrie.

Žádost prošla v poměru 320:129 hlasům. Opozice avizovala, že bude proti. Turecký vicepremiér Beşir Atalay okamžitě ujistil, že Turecko dává v otázkách týkajících se Sýrie přednost koordinovanému postupu s mezinárodními institucemi.

Mandát dává vládě právo vyslat pozemní jednotky i letadla k útokům na cíle v Sýrii v případě, kdy to bude považovat za nutné.

Vláda si toto rozhodnutí vymohla po středečním incidentu, při němž střela vypálená ze Sýrie v Turecku zabila pět civilistů. Turecká armáda okamžitě zahájila operaci cílenou na pozice syrských vládních jednotek za hranicí.

Turecko obdrželo od syrské strany omluvu prostřednictvím OSN. Atalay upřesnil, že "syrská strana přiznala vinu a omluvila se. Ujistili (Syřané), že se takový incident nebude opakovat."

Syrský ministr informací Umrán Zuhbí v syrské státní televizi řekl, že Damašek středeční palbu vyšetřuje. Oběti útoku označil za mučedníky a vyjádřil Turecku soustrast. Zdůraznil ale také, že u hranice operují ozbrojené milice.

"Odpověď na takové omyly měla být rozumná," prohlásil a dodal, že je třeba respektovat svrchovanost Sýrie.

Oběťmi středeční palby ze Sýrie byly dvě dospělé sestry a tři děti jedné z nich. Pohřbeny byly ve čtvrtek.

Před budovou parlamentu se ve čtvrtek kvůli projednávání vojenských zásahů uskutečnila demonstrace proti válce v Sýrii. Policie lidi rozháněla pepřovým sprejem a slzným plynem.

Související