Americké vozítko Curiosity, které na povrchu Marsu pátrá po možných stopách života, se připojilo do mobilní sociální sítě Foursquare. Zprávy z jeho cesty se už objevují na na Twitteru nebo na webu NASA.

Tato lokační aplikace tak zaznamenala vůbec první přihlášení z jiné planety, oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

"NASA používá Foursquare jako nástroj ke sdílení nových oblastí, které vozítko na Marsu objevuje," vysvětlili zástupci úřadu. Veřejnost se tak podle kosmické agentury může více zapojit do mise a do sledování cesty Curiosity kráterem Gale.

Vstup do Foursquare znamená, že uživatelé této sítě mohou sledovat významná místa, odkud se Curiosity do systému přihlásí. Robotická laboratoř může také snadno do aplikace nahrávat fotografie z marsovské poutě a přidávat různá zajímavá sdělení.

NASA využívá aplikaci od roku 2010, tehdy se do sítě z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přihlásil americký astronaut Doug Wheelock. Foursquare tehdy získal vůbec první záznam mimo planetu Zemi.

Tunové vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo počátkem srpna ve velkém kráteru poblíž rovníku Marsu. Jeho hlavním cílem je pátrat po možné existenci života na rudé planetě.